Islandski izbori: Pirati dolaze na vlast?

Foto: fah

Island bi na prijevremenim parlamentarnim izborima u subotu mogao skrenuti ulijevo jer stranke s tog političkog spektra, koje po popularnosti predvodi Piratska stranka, imaju prednost u anketama nad vladajućom koalicijom desnog centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U subotu će 246.500 stanovnika s pravom glasa birati 63 zastupnika islandskog parlamenta Althinga.

Unatoč tome što bi islandsko gospodarstvo ove godine moglo rasti četiri posto, a nezaposlenost pasti ispod dva posto, vladajuća koalicija nije uspjela vratiti potporu izgubljenu nakon objave Panamskih dokumenata.

U njima je otkriveno da su tadašnji premijer Sigmundur David Gunnlaugsson i njegova supruga imali ‘offshore’ kompaniju na Britanskim Djevičanskim Otocima. Gunnlaugsson je podnio ostavku nakon masovnih prosvjeda u travnju iako je tvrdio da nije ništa zgriješio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objava Panamskih dokumenata oživjela je osjećaje iz financijske krize 2008. i urušavanja islandskog bankarskog sustava te potaknula nepovjerenje u političku elitu.

Gunnlaugssonova ostavka nije zaustavila prosvjede i vlada je odlučila skratiti svoj mandat i raspisati prijevremene izbore. Redovni su trebali biti na proljeće iduće godine.

Napredna stranka i njezin čelnik, premijer Sigurdur Ingi Johannsson trenutno čine vladajuću koaliciju desnog centra s manjinskim partnerom Strankom neovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napredna stranka sada je na manje od 10 posto potpore i za eventualni ostanak desnog centra na vlasti, ovim dvjema strankama trebat će i treći partner. U tom slučaju premijer bi vjerojatno postao aktualni ministar financija i čelnik Stranke neovisnosti, koja je sada popularnija od progresivaca, Bjarni Benediktsson.

U anketama odlično stoji Piratska stranka, osnovana 2012., posebno među mladima. Po nekim ispitivanjima javnoga mnijenja, čak bi mogla postati najpopularnija u državi s otprilike petinom glasova.

“Izgleda da se krećemo prema vladi lijevog centra u kojoj bi bili ‘pirati’, zeleni i socijaldemokrati”, rekla je profesorica na fakultetu političkih znanosti Stefania Oskarsdottir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj će trojac, sudeći po anketama, trebati i podršku još neke od manjih stranaka koje će preći izborni prag.

U neobičnom potezu, Piratska je stranka nedavno pozvala oporbene stranke na razgovore o mogućem formiranju vlade. Na Islandu se, naime, o koalicijama tradicionalno pregovara nakon izbora.

Piratska stranka želi izmjenu ustava kako bi se obnovilo povjerenje u politički sustav u zemlji, obećava bolji zdravstveni sustav, borbu protiv korupcije i veću ulogu javnosti u procesu odlučivanja.

U nastojanju da se osnuje vlada lijevog centra, čelnica Piratske stranke Birgitta Jonsdottir rekla je da bi stranka mogla odustati od premijerske dužnosti. A to bi otvorilo put da premijerkom postane ugledna članica Zelenog pokreta Katrin Jakobsdottir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zeleni su bili dio vladajuće koalicije sa socijaldemokratima koja je vladala od 2009. do 2013. godine, a jedan od njezinih prvih poteza bila je aplikacija za članstvo u EU, što je postojeća vlada 2015. povukla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.