Glasnogovornik State Departmenta Jeff Rathke izjavio je da će se Kerry sastati s dvama predsjedničkim kandidatima, Abdullahom Abdullahom i Ashrafom Ghanijem, kao i sa sadašnjim predsjednikom Hamidom Karzaijem i dužnosnicima Ujedinjenih naroda.
Neovisno izborno povjerenstvo proglasilo je Ghanija pobjednikom drugog kruga izbora, održanog 14. lipnja, nakon što je prema privremenom rezultatu dobio 56,44 posto glasova, čime je za gotovo milijun glasova u prednosti pred svojim suparnikom Abdullahom. Odnos bi se međutim mogao promijeniti kad se 22. srpnja objave konačni rezultati izbora.
Abdullah, koji je dobio prvi krug, odbacio je privremeni rezultat, proglasivši ga “udarom” usmjerenim protiv afganistanskog naroda. On tvrdi da rezultat nije točan jer nisu uzeti u obzir svi glasovi.
U brizi da bi prijenos vlasti u Afganistanu mogao prerasti u kaos, Kerry je odlučio otputovati u Kabul, nakon što je tri dana u Pekingu s kineskim partnerima razmatrao sigurnosna, politička i gospodarska pitanja.
Nakon što je u ranim jutarnjim satima u petak stigao u Kabul, američki je državni tajnik otišao u američko veleposlanstvo gdje će se susresti s Abdullahom, Ghanijem i dužnosnicima UN-a.
Kerry, koji poziva obojicu predsjedničkih kandidata da pokažu osobine čelnika u ovom kritičnom razdoblju za zemlju, prema riječima njegova glasnogovornika inzistirat će na temeljitom razmatranju “svih razumnih sumnji u izbornu prijevaru”, koje bi mogle za posljedicu imati reviziju izbornog procesa.
“Sjedinjene Države ne podupiru ni jednog kandidata, ali podupiremo vjerodostojani i transparentan proces koji uključuje sve snage i koji će potvrditi privreženost afganistanskog naroda demokraciji i koji će polučiti izbor predsjednika koji može dovesti do napretka i učinkovite vlasti u Afganistanu”, rekao je Rathke.
Washington, koji smatra da rezultati izbora ne bi trebali biti objavljeni dok se ne prebroje svi glasovi.