Makedonija dopunila zakon radi sprječavanja priljeva izbjeglica

epa04807096 Migrants wait for a train to Serbia on the track near a train station in Demi Kapija, Former Yugoslav Republic of Macedonia 18 June 2015. Migrants from Syria, Pakistan and Afghanistan have begun the favour the land route through Turkey, Greece, FYROM, Serbia and Hungary on their way to European Union countries as the EU mulls plans to stem passage across the Mediterranean. According to local reports Hungary announced plans 17 June to build a four meter high fence along its border with Serbia to stem the flow of illegal migrants. EPA/NAKE BATEV

Makedonski parlament odobrio je u četvrtak dopune zakona o azilu kako bi zaustavio val izbjeglica koji tisućama pristižu u tu bivšu jugoslavensku republiku u nadi da će ući u Europsku uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika većina od 123 zastupnika u parlamentu poduprla je te amandmane, budući da konzervativna vlada premijera Nikole Gruevskog i njegovi saveznici imaju u njoj komotnu većinu.

Izbjeglice će se, po tim dopunama, moći prijaviti vlastima i zatim će imati 72 sata za podnošenje zahtjeva za azil u Makedoniji ili za odlazak iz zemlje.

Ministar unutarnjih poslova Mitko Cavkov je u obraćanju zastupnicima rekao da “granična policija svakodnevno vraća 2000 do 3000 izbjeglica koji iz Grčke pokušavaju ući u zemlju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“No velik broj imigranata uspijeva ući u Makedoniju i njihov se broj utrostručio u zadnjih pet mjeseci”, dodao je ministar.

Izbjeglice će se usto moći koristiti javnim prijevozom, napose željezničkim i autobusnim, ili taksijima, što makedonske vlasti dosad nisu dopuštale.

Takva apsurdna situacija nagnala je imigrante da pješice ili, kao nedavno, biciklom prijeđu Makedoniju, opasan put dug 200 km, do granice sa Srbijom – koja nije članica EU-a – odakle zatim ulazeći u njezine susjede Mađarsku, Rumunjsku i Hrvatsku mogu stići u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska je u srijedu objavila da zatvara granicu sa Srbijom, dan nakon neuspjeha Europljana da odluče o solidarnoj raspodjeli izbjeglica na svom teritoriju. Budimpešta je počela “pripremu” za gradnju zida visokog 4 i dugog 175 km duž svoje granice sa Srbijom, na što je premijer Aleksandar Vučić rekao da je “iznenađen i šokiran”.

Broj izbjeglica u Mađarskoj skočio je s 2000 u čitavoj 2012. na 54.000 od siječnja ove godine. Budimpešta tvrdi da ih 95 posto ulazi preko granice sa Srbijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.