Moldavija dobila novu vladu u prilikama političke krize

epa07431590 The leaders of Dignity and Truth Platform Andrei Nastase (C-L) and Party of Action and Solidarity of Moldova Maia Sandu (C-R), now joint electoral block ACUM, attend a briefing in Chisinau, Moldova, 12 March 2019. ACUM does not recognize the election results, classifying them as defrauded, and refuse the negotiations with Socialists in order to obtain the Parliamentary majority. EPA/DUMITRU DORU

Moldavski parlament je u subotu odobrio sastav koalicijske vlade kakva još nije viđena u toj zemlji i koja bi trebala riješiti političku krizu nastalu nakon parlamentarnih izbora u veljači koji nisu iznjedrili jasnu većinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon višemjesečnih pregovora koalicija u kojoj sudjeluju Socijalistička stranka proruskog predsjednika Igora Dodona i proeuropski savez ACUM Maje Sandu, nove premijerke, treba ukloniti s vlasti Vlada Plahotniuca, oligarha optuženog za korupciju i zlouporabu vlasti.

Koalicija tih dviju stranaka u zemlji odavno podijeljenoj na pristaše europske integracije i na pristaše okretanja prema Rusiji, odmah je razbjesnila Vlada Plahotniuca čija je stranka druga snaga u parlamentu i koji je upozorio da je riječ o “državnom udaru”.

Parlament je u subotu donio i rezoluciju u kojoj se Moldaviju naziva “zarobljenom državom”. Plahotniucov režim je najgore zlo s kojim se Moldavija morala nositi u novijoj povijesti”, navodi se u rezoluciji koju je pročitao ministar unutarnjih poslova Andrej Nastase, koalicijski partner Maje Sandu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oligarsi su uspostavili diktaturu koja počiva na manipulaciji, teroru, laži i dezinformaciji. Zemlja je ogrezla u korupciji. Mi, zastupnici (…) imamo dužnost ponovo uspostaviti demokraciju”, nastavlja se u tekstu.

Koalicija je formirana protivno mišljenju ustavnog suda koji je u petak ocijenio da se parlament mora raspustiti i raspisati novi izbori jer vlada nije formirana tri mjeseca nakon izbora.

Moldavija, malena zemlja s 3,3 milijuna stanovnika, stiješnjena između Ukrajine i Rumunjske, teško izlazi iz opetovanih političkih kriza i redovito je na udaru političko-financijskih skandala, napose onog iz 2016. kada je iz triju domaćih banaka nestala milijarda dolara, što je 15 posto moldavskog BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.