Pet činjenica koje trebate znati o srbijanskom predsjedniku Vučiću

Foto: Fah

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić danas dolazi u dvodnevni posjet u Hrvatsku, na poziv predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pripremite se na gužve: Zbog Vučićevog posjeta posebna regulacija prometa u Zagrebu i Velikoj Gorici

1. Posjeti Hrvatskoj

To mu nije prvi dolazak u Zagreb jer je u njemu bio kao premijer na inauguraciji predsjednice, te neslužbeno 1990. godine kada je sa navijačima Crvene Zvezde došao na utakmicu sa Dinamom na kojoj je doživio poznati sukob s Bad Blue Boysima koji je predstavljao svojevrsnu uvertiru u raspad Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Ovako je Aleksandar Vučić govorio 1995. godine, nekoliko mjeseci prije Oluje!

Zanimljivo, Aleksandar Vučić je upravo tako i opisao tučnjavu Bad Blue Boysa i Crvene Zvezde ustvrdivši da to nije bila tučnjava navijača već sukob nacija.

Aleksandar Vučić je studirao pravo u Beogradu, a prvi posao mu je bio na Kanalu S Republike Srpske, kao novinar na engleskom jeziku. Ipak, 1993. godine, odlučuje se politički angažirati u Srpskoj Radikalnoj stranci Vojislava Šešelja, a već 1994. godine biva izabran za zastupnika u srpskom parlamentu što ga dovodi i do pozicije glavnog tajnika stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Bujanec: ‘Zar je govor mržnje kad u Bujici podsjetimo na Vučićeve izjave?’

U ožujku 1995. godine posjetio je okupiranu Glinu gdje je izjavio da “Nikada ovdje više ustaška vlast neće moći doći. Nikada Glina neće biti Hrvatska, nikada Banija neće nazad u Hrvatsku. Ako srpski radikali pobijede i poraze predsjednika Srbije vi znate da ćete živjeti u Velikoj Srbiji”. U to vrijeme Šešeljeva stranka je bila antimoiloševićevski nastrojena jer je smatrala da Milošević ne čini dovoljno kako bi osvojio zacrtane ciljeve osvajanja po crti Virovitica-Karlovac-Karlobag.

2. Koalicija sa Slobodanom Miloševićem

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 1998. ipak koaliraju sa Slobodanom Miloševićem, a Aleksandar Vučić u 28. godini života postaje ministrom informiranja. U Vučićevom mandatu uvedene su drakonske kazne novinarima koji su pisali protiv režima, a oduzimane su i koncesije liberalnim televizijskim postajama zbog “nepoćudnih stavova”.

> Vučić se obrušio na Hrvatsku nakon blokade pregovora s EU: Nazvao je “falsifikatom Europe” i prozvao zbog mnogočega

Do zaokreta dolazi 2008. godine, kada Vučić i Nikolić iskorištavaju Šešeljevo zatvaranje u Haagu, te osnivaju Srpsku naprednu stranku u koju prelazi znatan dio simpatizera SRS-a te time postaju Šešeljevi zakleti neprijatelji, iako je Šešelj trostruki kum Aleksandru Vučiću.

Naprednjaci 2012. godine na izborima pobjeđuju Tadićeve liberale, a Nikolić postaje predsjednik, Dačić premijer dok Vučić preuzima mjesto prvog potpredsjednika i ministra obrane. U iduće dvije godine Vučić smiruje svoje radikalne stavove te se predstavlja eurofilom i posvećenim borcem protiv korupcije spektakularnim hvatanjem nekoliko tajkuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Srbijanski zaštitnik građana kaže da Vučić pokazuje “znakove totalitarnosti i mržnje”

3. Nadmoćna pobjeda

Prije tri godine izazvao je izvanredne izbora na kojima ruši Dačića s mjesta premijera, nakon čega u ožujku 2017. godine nadmoćno pobjeđuje Nikolića na predsjedničkim izborima čime utvrđuje poziciju jednog od rijetkih relevantnih političkih čimbenika u životu Republike Srbije.

> Vučić: dužnosnici iz Hrvatske ne odriču se fašističke prošlosti

4. Retorika prema Hrvatskoj

Njegova pretvorba u eurofila ipak nije uključila ozbiljnije smanjenje negativne retorike spram Republike Hrvatske pa tako smatra da je srpska agresija nad hrvatskom tek jedna floskula, a za tešku suradnju s Hrvatskom krivca nalazi u spomenicima Alojzija Stepinca koji “niču kao gljive” te ne propušta jačati srpske oružane snage kada god Hrvatska obnavlja svoj oružani arsenal.

5. Spremnost na razgovor o ratnoj odšteti

U nedjelju je za srbijansku agenciju Tanjug Vučić izjavio da u Zagreb dolazi s porukom mira i stabilnosti i da ga ne brine kampanja kojom ga se dočekuje u susjednoj zemlji. Dan uoči dolaska u Zagreb, novinarima je rekao da “vjeruje u dobru namjeru” hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović koja ga je pozvala u posjet.

> Krstičević odgovorio Vulinu: Nema dvije istine, u Hrvatskoj vođen obrambeni Domovinski rat protiv velikosrpske agresije

“Idem u Hrvatsku sa željom da učinimo nešto zajedno za budućnost… Mir i stabilnost je moja ključna poruka, ali Srbija neće biti slabija da bi drugi bio zadovoljan”, izjavio je Vučić. Istaknuo je i da ga ne brine kampanja protiv njega i prosvjedi veteranskih udruga tijekom dvodnevnog posjeta Hrvatskoj.

On će u Zagrebu razgovarati s hrvatskim dužnosnicima, predstavnicima Srba, Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve u Hrvatskoj, a posebno je spomenuo susret s kardinalom Josipom Bozanićem kao “vrlo važan za unapređenje povjerenja katolika i pravoslavaca” te za bolji odnos dviju crkava.

> (VIDEO) Ante Nazor: ‘Ako se zbroje i neizravni gubici – onda ratna odšteta iznosi oko 252 milijarde dolara’

Vučić je poručio kako se “nikome ne dodvorava, pa svakako neće ni hrvatskom vodstvu”, koje najavljuje da želi i razgovor o ratnoj odšteti, prenose beogradski mediji. Prije svih tu misli na hrvatskog premijera Andreja Plenkovića. Srbijanski predsjednik je naglasio da za Srbiju nema tabu-tema i najavio da će Plenković dobiti “odgovoran i ozbiljan odgovor”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.