Predsjednik republikanaca u Texasu predlaže stvaranje ‘unije država koje se pridržavaju Ustava’

epa08792197 Supporters of US President Donald J. Trump wait to attend a 'Make America Great Again Rally' at the Opa-Locka International Airport in Opa-Locka, Florida, USA, 01 November 2020. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Predsjednik Republikanske stranke u Texasu, Allan West, predložio je u petak stvaranje “Unije država koje će se pridržavati Ustava” nakon što je američki Vrhovni sud odbio ponudu Teksasa da izbaci rezultate glasanja u četiri države u kojima je pobijedio Joe Biden, piše Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik teksaškog GOP-a Allen West rekao je da je odluka Vrhovnog suda uspostavila “presedan koji kaže da države mogu kršiti Ustav SAD-a i da neće odgovarati”.

Vrhovni sud odbacio tužbu Trumpa, brojnih saveznih država i kongresnika za poništavanje izbora

Predsjednik Republikanske stranke, Allen West, objavio je izjavu o odluci suda:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Vrhovni sud je, primajući teksašku tužbu kojoj se pridružilo sedamnaest država i velik broj američkih kongresnika, donio odluku da država može poduzimati protuustavne radnje i kršiti vlastiti izborni zakon. Rezultat toga su štetni učinci na druge države koje se pridržavaju zakona, dok država koja je kriva ne snosi posljedice. Ovom se odlukom uspostavlja presedan koji kaže da države mogu kršiti ustav SAD-a i da neće biti odgovorne. Ova će odluka imati dalekosežne posljedice za budućnost naše ustavne republike. Možda bi se države koje poštuju zakon trebale povezati i stvoriti Uniju država koja će se pridržavati Ustava.”

Allan West je umirovljeni potpukovnik američke vojske i bio je američki kongresmen na Floridi od 2011. do 2013. Izabran je za predsjedatelja teksaškog GOP-a 20. srpnja 2020. nakon bivšeg predsjednika Jamesa Dickeya.

Podsjetimo, američki Vrhovni sud u petak je odbacio tužbu koju je podnijela savezna država Teksas – i koju je podupro američki predsjednik Donald Trump – u kojoj se tražilo poništavanje rezultata predsjedničkih izbora u četiri savezne države: Georgije, Michigana, Pennsylvanije i Wisconsina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suci su u kratkom pisanom objašnjenju odbacili tužbu koju je u utorak glavni tužitelj Teksasa, republikanac Ken Paxton.

“Teksas nije pokazao na pravno smislen način da ima interes u tome kako se u drugim državama provode izbori”, stoji u odluci.

Šest država – Missouri, Arkansas, Louisiana, Mississippi, Južna Karolina i Utah – formalno su se pridružile tužbi ovog tjedna. Dvanaest dodatnih država izrazilo je podršku tužbi, uključujući Arizonu, Alabamu, Floridu, Indianu, Kansas, Montanu, Nebrasku, Sjevernu Dakotu, Oklahomu, Južnu Dakotu, Tennessee i Zapadnu Virginiju, navodi Daily Wire.

U tužbi se tvrdilo da su “određeni dužnosnici u državama optuženicama predstavili pandemiju kao opravdanje za ignoriranje državnih zakona u vezi s glasovanjem u odsutnosti i poštom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 120 članova Republikanskog doma zajednički je ovaj tjedan podnijelo podnesak podržavajući tužbu Teksasa.

Predsjednik Trump ranije ovaj tjedan je objavio da se uključio u tužbu koju je savezna država Teksas podnijela Vrhovnom sudu SAD-a u pokušaju da ospori rezultate glasanja u četiri države te u konačnici poništi ishod izbora.

“Intervenirat ćemo u slučaju Teksasa (i mnogih drugih država). Ovo je jako važno. Naša zemlja treba pobjedu”, napisao je Trump na Twitteru.

Teksas, u kojem su na vlasti republikanci, optužio je izborna povjerenstva u četiri države da nisu uspjela osigurati da izbori putem elektroničke pošte budu zaštićeni od prevara, čime se, kako se navodi, umanjuje težina glasova država koje se zakonito pridržavaju izborne strukture koja je definirana Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.