Prosvjedi u Hong Kongu zbog kineskog kršenja autonomije

Foto: EPA/ALEX HOFFORD

Deseci tisuća stanovnika Hong Konga prosvjedovalo je u petak, na devetnaestu godišnjicu povratka tog financijskog središta Kini, u vrijeme sve većih napetosti oko kineskih vlasti koje su otele hongkongške izdavače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjednici su nosili natpise koji kritiziraju Peking zbog prekograničnih otmica, prozivajući ga “totalitarnim” režimom. Drugi su pozivali na oslobađanje vodećih disidenata, te se pjevalo za demokraciju i ostavku vođe Hong Konga Leung Chun-yinga.

Nekoliko stotina prosvjednika se ispred vladine zgrade sukobilo s policijom koja je koristila suzavac. Organizatori tvrde da je u prosvjedu sudjelovalo oko 110 tisuća ljudi, dok policija smatra da ih je bilo oko 19 tisuća.

Prosvjedi 1. srpnja smatraju se barometrom javnog mnijenja o Pekingu uoči gradskih izbora koji se održavaju u rujnu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građani Hong Konga su od prošle godine uznemireni nestancima petero izdavača koji su se specijalizirali u publikacijama koje kritiziraju kinesko vodstvo.

Jedan od njih, Lam Wing-kee, kojeg su kineski agenti zatvorili na osam mjeseci da bi ga pustili prošlog mjeseca, kritizirao je Peking zbog “kršenja prava Hong Konga” radi ilegalnog prelaska granice od kineskih policijskih snaga.

Ti činovi su kod građana Hong Konga izazvali strah da vodstvo kineske Komunističke partije potkopava takozvanu formulu “jedna država, dva sustava” koja je Hong Kongu, nakon povratka iz britanskih u kineske ruke u 1997. omogućila visoku razinu slobode i autonomije. Kina je odbacila ove optužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To što nepoznate snage špijuniraju građane je jako velika prijetnja sigurnosti Hong Konga”, rekao je na prosvjedu prodemokratski zastupnik Cyd Ho.

“Vlada Hong Konga treba sa središnjom vladom istražiti što zaista stoji u pozadini ovih slučajeva”, dodao je Ho.

Stotine policajaca poslano je da štite glavni ured predstavništva Kine u Hong Kongu nakon što su aktivisti koji podržavaju njegovu nezavisnost na društvenim mrežama objavili planove o maskiranom večernjem prosvjedu kojim će opkoliti neboder u kojem se ured nalazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velik broj mladih, od kojih su neki bili obučeni u crne majice s natpisima “Hong Kong nije Kina”, pregledala je policija, a ceste su zatvorene metalnim barikadama.

Lam, koji je trebao voditi prosvjed koji svake godine okupi desetke tisuća ljudi, odustao je od toga iz sigurnosnih razloga nakon što je bio praćen od strane dva nepoznata muškarca.

“Sve je zabrinutiji oko svoje osobne sigurnosti”, izjavio je o Lamu zastupnik Albert Ho.

Visoki kineski dužnosnik Wang Guangya rekao je kako su hongkongški knjižari uništili formulu “jedna država, dva sustava” objavljujući knjige koje su zabranjene u Kini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski predsjednik Xi Jingping u govoru u petak rekao je da “bez obzira na sve teškoće i izazove njihova vjera i odlučnost u formulu jedne države i dva sustava neće oslabjeti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.