Rusija i Indija jačaju bilateralnu suradnju u sferi obrane, što je rekao i ruski predsjednik Vladimir Putin tijekom službenog posjeta New Delhiju. Rusija je prošli mjesec počela isporuku obrambenog raketnog sustava S-400 u Indiju.
“Svjedočimo pokušajima SAD-a da potkopa ovu suradnju i Indiju prisili da se podčini njihovim nalozima i viziji razvoja ove regije. A naši indijski prijatelji jasno su i čvrsto objasnili da su oni suverena zemlja i sami će odlučivati čije će oružje kupovati i tko će u tom području biti njezin partner”, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Rusija i Indija potpisale su međuvladin sporazum o programu vojno-tehničke suradnje za razdoblje 2021.-2030., priopćilo je rusko Ministarstvo obrane, piše geopolitika.news
Suradnja Indije i Rusije u naoružanju i zajedničkim vojnim vježbama
Dokument je potpisan u nazočnosti ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua i indijskog ministra obrane Rajnatha Singha. Načelnik ruske savezne službe za vojno-tehničku suradnju Dmitrij Šugajev i glavni direktor za nabavku indijskog ministarstva obrane Kantha Rao također su ostavili svoje potpise na dokumentu. Rusko ministarstvo obrane priopćilo je kako sporazum predviđa suradnju oko naoružanja, opskrbe vojne opreme i zajedničkih vježbi.
Rusija izrazila zabrinutost američkih aktivnosti na indo-pacifiku
Također, značajno je što je Moskva tijekom sastanka uputila upozorenja u vezi američkog utjecaja u regiji. Naime, Indija i SAD su vojno-obavještajni saveznici, a Indija, kao nuklearna sila, ima djelomičnu funkciju protuteže Kini i Pakistanu u regiji.
Lavrov je nakon sastanka ustvrdio: “Postojala je korisna i smislena rasprava o raznim temama, s fokusom na situaciju u azijsko-pacifičkoj regiji, gdje se elementi nestabilnosti gomilaju godinama i predstavljaju prijetnju univerzalnoj, uključivoj arhitekturi suradnje vezane za Savez nacija jugoistočne Azije (ASEAN). Izrazili smo ozbiljnu zabrinutost našim indijskim prijateljima zbog tamošnjih američkih aktivnosti pod sloganom takozvanih indo-pacifičkih strategija i stvaranja struktura tipa zatvorenog bloka.”
Sporazum SAD, Velike Britanije i Australije je zabrinjavajući
Lavrov je istaknuo da je sporazum o vojnoj suradnji Washingtona, Canberre i Londona (AUKUS) jedan od najnovijih primjera koje izazivaju brigu. S tim u vezi, rekao je da se postavlja dosta pitanja, primjerice, u kojoj mjeri se takvi planovi slažu s pravilima Međunarodne agencije za atomsku energiju i Ugovorom o neširenju nuklearnog naoružanja. Australija, UK i Sjedinjene Američke Države su 15. rujna izjavile da su uspostavile novo partnerstvo u području sigurnosti: AUKUS. Prema sporazumu, Australija će izgraditi najmanje osam podmornica na nuklearni pogon koristeći američku tehnologiju i ponovno opremiti svoje oružane snage američkim krstarećim projektilima.