Što sve trebate znati o inauguraciji novog američkog predsjednika – Donalda Trumpa?

Foto: Fah

Inauguracija novog američkog predsjednika bit će održana 20. siječnja ove godine. Ceremoniji će nazočiti stotine tisuća osoba, rekao je u petak ministar domovinske sigurnosti Jeh Johnson. Ministar Johnson na konferenciji za novinare rekao je da nemaju informacija o posebnoj i vjerodostojnoj prijetnji svečanosti prisege kojoj će nazočiti između 700.000 i 900.000 osoba, uglavnom na Nacionalnoj šetnici, velikoj prometnici kroz Washington.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako američki ustav propisuje samo polaganje prisege, tijekom godina inauguracija se pretvorila u cjelodnevni događaj.

Taj dan nije praznik, ali za njega vlada iznimno zanimanje kako od brojnih posjetitelja koji mu žele nazočiti do brojnih gledatelja putem televizije i drugih medija. Na Obaminoj prvoj inauguraciji procijenjeno je 1,8 milijuna posjetitelja, dok je televizijska gledanost u Americi između 10 i 17 sati bila prosječno 37,8 milijuna gledatelja. U Njemačkoj je inauguraciju pratilo 11 milijuna, u Francuskoj sedam, a u Velikoj Britaniji pet milijuna gledatelja. To je ujedno bila i najskuplja inauguracija dosad. Koštala je 150 milijuna dolara.

Inauguracija Donalda Trumpa, 45. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država održat će se u petak, 20. siječnja 2017. na zapadnoj strani Capitol Hilla u Washingtonu. Inauguracija će označiti početak četverogodišnjeg mandata Donalda Trumpa kao predsjednika i Mikea Pencea kao potpredsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na inauguraciji će biti bivši američki predsjednik George W. Bush, kao i Hillary i Bill Clinton. Na Capitolu će toga dana biti trojica od četvorice bivših predsjednika koji su još živi: Jimmy Carter, Bill Clinton i George W. Bush. Od bivših predsjednika, nazočan neće biti samo George H. W. Bush (92) jer je krhkog zdravlja.

Dan inauguracije tradicijski je u Sjedinjenim Američkim Državama svake četiri godine rezerviran za inauguraciju predsjednika. Održava se 20. siječnja u godini nakon one u kojoj su se održali predsjednički izbori. Inauguracije su se od 1793. do 1937. održavale 4. ožujka, sve do druge inauguracije Franklina D. Roosevelta kada je datum inauguracije pomaknut na 20. siječnja.

Novi mandat predsjednika i potpredsjednika službeno počinje tog dana. Na dan inauguracije, kandidati koji su pobijedili na izborima prethodne godine prisežu kao predsjednik i potpredsjednik SAD-a. Ceremonija polaganja prisege održava se na Capitol Hillu, sjedištu američkog Kongresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obično potpredsjednik prvi polaže prisegu, a zatim predsjednik točno u podne. Nakon polaganja prisege izvodi se počasni glazbeni pozdrav “Ruffles and flourishes”, potpredsjednička himna “Hail, Columbia” i predsjednička himna “Hail to the Chief”. Usporedno slijedi počasni plotun koji traje do kraja himne.

Nakon polaganja prisege novi predsjednik drži govor.

Tradicija od 4. ožujka 1805. nalaže da predsjednik prošeće Avenijom Pennsylvania od Capitola do Bijele kuće. Jedini predsjednik koji se nije prošetao bio je Ronald Reagan 1985. zbog velike hladnoće i jakog vjetra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslije ceremonije, predsjednik, potpredsjednik i počasni gosti odlaze na svečani ručak kojeg organizira američki Kongres.

Slijedi parada sa sjeverne strane Bijele kuće. Održava se i misa u Nacionalnoj katedrali u Washingtonu.

Od 1937. ceremonija uključuje i dvije ili više molitvi svećenika raznih vjera, ovisno o vjerskoj pripadnosti novog predsjednika.

John Fitzgerald Kennedy, prvi rimokatolik na predsjedničkom mjestu, uoči svečanosti nije želio propustiti odlazak u crkvu pa je otišao na misu u katoličku crkvu Svetog Trojstva u Washingtonu. Prisegnuo je položivši ruku na obiteljsku Bibliju. Na njegovoj inauguraciji 1961. molitve su osim katoličkog nadbiskupa, služili rabin i grčki pravoslavni svećenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Trumpovu inauguraciju očekuje se dolazak između 700.000 i 900.000 osoba u Washington, uključujući i 99 prosvjednih skupina, a bit će raspoređeno 28.000 pripadnika snaga sigurnosti, kako je najavio ministar domovinske sigurnosti Jeh Johnson. Zasad nema najava o posebnoj prijetnji, ali su snage sigurnosti dobro pripremljene nakon nedavnih napada u Nici i Berlinu.

S obzirom na velik broj posjetitelja koji dolaze gledati predsjedničku prisegu, za sigurnost svih njih brinu se tajna služba, Domovinska sigurnost, Savezna služba sigurnosti, svih pet rodova američke vojske, policija. Savezne policijske službe ponekad traže pomoć i od drugih državnih i lokalnih službi.

U počast novome predsjedniku održavaju se i balovi. Službenim inauguracijskim plesnim zabavama prisustvuju samo gosti s pozivnicom.

Trumpova inauguracija uključuje dva službena bala i jedan posvećen američkoj vojsci.

Istovremeno se održavaju i mnoge neslužbene zabave u organizaciji mjesnih i državnih institucija, koje su otvorene za javnost uz ulaznice različitih cijena od 35 dolara do nekoliko stotina dolara. Zahvaljujući ceremoniji hoteli u Washingtonu rasprodani su mjesecima unaprijed.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.