Tisuće djece u glavnom gradu Bangladeša radi u opasnim uvjetima

Foto: fah

Tisuće djece koje žive u slumovima Dhake, prijestolnice Bangladeša, prekomjerno radi u opasnim uvjetima, stoji u istraživanju objavljenom u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Londonski Institut za prekomorski razvoj (Overseas Development Institute) koji je istraživanje proveo nad 2700 kućanstava u Dhaki otkrio je da djeca rade u prosjeku 64 sata tjedno, što je puno više od 42 sata koliko je određeno zakonom te države.

Zakonodavstvo Bangladeša kao minimalnu dob za rad određuje 14. godinu, no djeca starija od 12 godina smiju obavljati “lakši rad” do 42 sata tjedno ako to ne šteti njihovom školovanju, piše Reuters.

U istraživanju stoji kako je većina djece zaposlena u tvornicama odjeće koje proizvode za najpoznatije svjetske brendove. Bangladeš, drugi najveći proizvođač odjeće nakon Kine, godišnje na tome zaradi više od 25 milijardi dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvještaj londonskog instituta pokazuje da 15 posto djece između 6 i 14 godina ne pohađa školu nego odrađuje puno radno vrijeme. Oko 36,1 posto dječaka i 34,6 posto djevojčica rade prekomjerno.

Izvještaj imena “Dječji rad i obrazovanje – istraživanje o slumovima u Dhaki” pokazalo je da u proizvodnji odjeće rade dvije trećine djevojčica koje žive u slumovima Dhake.

Ministar rada i zapošljavanja Mujibul Haque za dpa je izjavio kako u proizvodnji odjeće u toj državi nema dječjeg rada, no priznao je da postoji druga, opasna trgovina u koju su uključena djeca zbog lošeg imovinskog stanja svojih roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bangladeš je odredio 2021. kao godinu do kad će u potpunosti eliminirati rad djece u riskantnim sektorima, a do 2030. bilo kakav rad djece.

“U tijeku su koordinirani pokušaji kako bi se stalo na kraj opasnom radu djece u Bangladešu koji je od 2003. do 2013. smanjio broj djece za gotovo polovicu od početnih 3,4 milijuna djece”, istaknuo je ministar, dodavši kako se protiv onih tvrtki koji koriste rad djece podnose kaznene prijave.

Koautor istraživanja Kevin Watkins smatra da je rad djece simptom siromaštva i uzrok izostanka obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što je naše istraživanje u Dhaki otkrilo jest mikrokozmos globalnog problema koji bi trebao biti u centru međunarodne politike. Djeca koja napuštaju školovanje kako bi radila na niskoplaćenim poslovima teško da će uspjeti steći vještine i znanja potrebna kako bi se razbio generacijski krug siromaštva”, zaključio je Watkins.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.