U Tunisu predano 98 kandidatura za predsjedničke izbore: Među njima i LGBT aktivist

Foto: Thinkstock

Gotovo 100 osoba predalo je kandidature za prijevremene predsjedničke izbore u Tunisu kako bi naslijedili Beji Caid Essebsija, prvog demokratski izabranog predsjednika na izborima u toj zemlji koja je pokrenula Arapsko proljeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupno je registrirano 98 kandidatura za izbore 15. rujna, navela je Instanca zadužena za izbore (Isie).

Dvije osobe iz političkog života, premijer Youssef Chahed i privremeni predsjednik parlamenta Abdelfattah Mourou predali su kandidature posljednjeg dana registracije okruženi desecima pobornika.

Youssef Chahed je rekao novinarima da ne namjerava dati ostavku na svoju funkciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni koji žele moju ostavku, žele odgodu izbora i moja ostavka bi predstavljala ostavku vlade”, naglasio je.

Mourou (71) je bio u pratnji Rached Ghanouchi, šefa islamističke stranke Ennahdha i drugih predstavnika te stranke.

On privremeno zamjenjuje predsjednika parlamenta Mohamed Ennaceura, koji je postao privremeni predsjednik, nakon što je 25. srpnja umro predsjednik Beji Caid Essebsi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar obrane Abdelkrim Zbidi (69) je predao svoju kandidaturu u srpnju nakon što je predao ostavku vladi i mogao bi biti ozbiljan protivnik premijeru.

Predsjednik Caid Essebsi ga je pozvao u posjet nedugo prije smrti, što ga stavlja među potencijalne nasljednike.

Kontroverzni poslovni čovjek i medijski magnat Nabil Karoui, nedavno optužen za pranje novca, također je kandidat za predsjedničke izbore i mogao bi također biti opasan protivnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak je prvi puta u povijesti Tunisa kandidaturu predao otvoreni homoseksualac, odvjetnik Mounir Baatour, LGBT aktivist.

Isie će 31. kolovoza otkriti definitivni popis kandidata, a izborna kampanja će trajati od 2. do 13. rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.