Umro Desmond Tutu, južnoafrički nadbiskup i nobelovac

desmond tutu
Foto: Raimond Spekking, commons.wikimedia.org

Južnoafrički nadbiskup Desmond Tutu, dobitnik Nobelove nagrade za mir koji je bio jedan od ključnih aktera u okončanju apartheida u Južnoj Africi, i jedan od potpisnika peticije više od 100 nobelovaca za zaustavljanje agresije na Hrvatsku, preminuo je u dobi od 90 godina, objavio je u nedjelju BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> 13. studenoga 1991. – peticija više od 100 nobelovaca za zaustavljanje agresije na Hrvatsku!

Njegovu smrt u priopćenju je potvrdio predsjednik JAR-a Cyril Ramaphosa.

Predsjednik Ramaphosa istaknuo je da je Tutu bio “ikonični duhovni vođa, aktivist protiv aparthejda i globalni borac za ljudska prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opisao ga je kao “domoljuba bez premca, vođu principijelnosti i pragmatizma koji je dao smisao biblijskom uvidu da je vjera bez djela mrtva”.

“Čovjek izvanrednog intelekta, integriteta i nepobjedivosti protiv sila aparthejda, bio je također nježan i ranjiv u svom suosjećanju s onima koji su pretrpjeli ugnjetavanje, nepravdu i nasilje pod aparthejdom, te potlačene ljude diljem svijeta.”

“Ovo je još jedno teško poglavlje u kojem se naša nacija oprašta od generacije istaknutih Južnoafrikanaca koji su nas zadužili i oslobodili Južnu Afriku”, priopćio je Ramaphosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Desmond Mpilo Tutu rođen je 7. listopada 1931. godine u Klerksdorpu, a za anglikanskog je svećenika zaređen 1961. godine. Nakon školovanja u Ujedinjenom Kraljevstvu kao svećenik i biskup službovao je u JAR-u i Lesotu da bi krajem 70-ih godina prošlog stoljeća postao glavni tajnik Južnoafričkoga vijeća crkava.

Dobio je Nobelovu nagradu 1984. zbog svoje uloge u borbi za ukidanje sustava aparthejda. Godinu kasnije imenovan je za biskupa Johannesburga. Na tom je mjestu proveo oko godinu dana, nakon čega je prešao za nadbiskupa Cape Towna. Tu je dužnost kao prvi crnac obavljao sve do 1996. godine.

Nakon sloma apartheida vodio je Povjerenstvo za istinu i pomirenje koje je osnovano 1995. s ciljem ispitivanja kršenja ljudskih prava u razdoblju bjelačke institucionalne dominacije u Južnoj Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.