UN: smrtnost djece do 5 godina prepolovljena od 1990.

Smrtnost djece do pet godina gotovo se prepolovila od 1990. do 2013., objavio je UNICEF u izvješću predstavljenom danas i pozvao da se napori usredotoče na smanjenje smrtnosti novorođenčadi u prvih mjesec dana života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izvješću UN-ove zaklade za djecu u godini 2013. smrtnost djece do pet godina iznosila je 6,3 milijuna što je upola manje u odnosu na 12,7 milijuna 1990., piše agencija dpa.

Istočna Azija, Latinska Amerika i Karibi te Sjeverna Afrika smanjile su smrtnost za više od dvije trećine od 1990., a subsaharska Afrika za 48 posto, iako je vodeća u svijetu s 92 smrti na 1.000 živorođenih, piše agencija AFP.

Međutim, smrtnost novorođenčadi u prvih mjesec dana života, koja je u istom razdoblju pala za 40 posto, čini najveći udio ukupne smrtnosti djece do pet godina – 44 posto i tu treba uložiti dodatne napore, rekla je Tessa Wardlaw, pomoćnica direktora UNICEF-a. Od 1990. do 2013. smrtnost novorođenčadi u prvih 28 dana života pala je na 2,8 milijuna, objavljeno je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za smrtnost novorođenčadi ‘odgovorni’ su izostanak medicinske skrbi, napose tijekom poroda i odmah nakon njega te milijun beba umire u prvom danu života od uzroka koje je moguće ukloniti.

Radi ilustracije dovoljno je usporediti Angolu, prvu po broju smrtnosti: 167 smrti na 1.000 rođenih s podacima iz Luksemburga, gdje je stopa najniža na svijetu (2). Tako djeca rođena u Angoli imaju 84 puta više izgleda umrijeti do pet godina nego njihovi vršnjaci rođeni u Luksemburgu.

Drugo mjesto po smrtnosti zauzela je Sijera Leone, a slijede Čad, Somalija, Srednjoafrička Republika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na drugom kraju ljestvice iza Luksemburga se svrstavaju Finska, Norveška, Singapur i Japan.

Pothranjenost je odgovorna za gotovo polovicu smrtnosti djece mlađe do pet godina, a drugi su razlozi izliječive bolesti kao što su upala pluća, dijareja i malarija.

U izvješću se ističe da je najdjelotvorniji način da se osigura preživljavanje djeteta borba protiv zaraznih bolesti cijepljenjem, korištenjem mreža protiv komaraca natopljenih insekticidom te liječenje dijareje rehidratacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Flavia Bustreo, pomoćnica direktora Svjetske zdravstvene organizacije ističe “Znamo što trebamo u činiti i znamo kako. Izazov je sada plan provesti u djelo”.

Izvješće UNICEF objavljuje svake godine u suradnji s WHO-om i Svjetskom bankom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.