Srbijanski mediji nisu danas posvetili naročitu pozornost jučerašnjim lokalnim izborima u Hrvatskoj, a istaknuta je jedino ocjena Milorada Pupovca da su, prema nepotpunim rezultatima, izbori dobri za Samostalnu demokratsku srpsku stranku (SDSS), te da će srpska zajednica imati predsjednike i načelnike u 16 općina.
Vučić: Ako su Srbi zadovoljni izborima – ja sam još zadovoljniji
Srbijanski premijer i izabrani predsjednik Aleksandar Vučić u ponedjeljak je poručio da je zadovoljan rezultatima lokalnih izbora u Hrvatskoj ako su ostvarenim rezultatima zadovoljni Srbi u Hrvatskoj.
“Ne pada mi na pamet da ih komentiram, zadovoljan sam što su Srbi zadovoljni svojim, nešto boljim rezultatima. Ako su oni zadovoljni, ja sam još zadovoljniji”, rekao je Vučić novinarima u Beogradu.
Na vijesti da je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović s dvojicom ministara u Francuskoj pjevala pjesme Marka Perkovića Thompsona Vučić je kazao:”Ako bih i kada bih pokušavao stići odgovoriti na sve čudne stvari koje dolaze iz Hrvatske – od Stepinca do Thompsona, plašim se da ništa ne bih mogao uraditi za zemlju”.
> (FOTO, VIDEO) Thompsonova Lijepa li si u Lourdesu na vojnom hodočašću
Vučić je poručio kako Srbija želi “normalne i pristojne odnose” sa Hrvatskom.
Beogradski mediji prenijeli su u ponedjeljak ocjenu vođe SDSS Milorada Pupovca kako su izbori dobri za Samostalnu demokratsku srpsku stranku (SDSS), te da će srpska zajednica imati predsjednike i načelnike u 16 općina.
> Pupovac za RTS: “Jako sam zadovoljan rezultatima izbora!”
“Rezultati su veoma dobri, prije svega za Samostalnu demokratsku srpsku stranku”, rekao je za Radio-televiziju Srbije predstavnik hrvatskih Srba i predsjednik SDSS.
On je istaknuo da će SDSS imati rezultate koje je imala i na prošlim izborima, te da će u nekim sredinama postići i bolje rezultate “što ukupno znači da će Srbi u Hrvatskoj biti bolje i više predstavljeni u općinskim, gradskim i županijskim skupštinama, kao i u lokalnim i regionalnim vlastima”.
“Imamo u 10 županija zamjenike župana, pored toga, Srbi imaju 16 predsjednika i načelnika općina, velik broj zamjenika načelnika i zamjenika gradonačelnika, te više od 200 vijećničkih mjesta u skupštinama županija, gradova i općina”, naveo je Pupovac.
On je ocijenio da će, što se tiče ukupnog rezultata izbora, HDZ uspjeti održati prednost i izaći će kao najjača stranka, ali i su se istodobno “istaknuli i pojedini neovisni kandidati, pogotovo u velikim gradovima poput Zagreba i Splita”.
Pupovac je ukazao i na problem biračkih popisa na kojima je bilo 67.000 Srba manje zato što nije mogao glasovati onaj tko ne živi u Hrvatskoj.
“To je problem koji ostaje i koji ćemo morati nakon ovih izbora riješiti jer država ne može kršiti vlastite zakone, policija ne može kršiti zakone koje je donio Sabor, a koji jasno kažu da ljudi imaju pravo zadržati svoje prebivalište ukoliko zbog posla, zbog školovanja, zbog povratka kao izbjeglica ili obnove kuća nisu u mjestu svog prebivališta”, zaključio je Pupovac.
Mediji u Beogradu bilježe i da je glasovanje na lokalnim izborima “prošlo bez većih neregularnosti i incidenata na biračkim mjestima”, a prenose ruski portal Sputnjik koji ocjenjuje kako je neimenovane “mnoge šokirao postupak hrvatskog državnog vrha”, kad su “poslije glasovanja, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković i šef hrvatske diplomacije Davor Ivo Stier otišli u Zagrebačku katedralu na misu u čast Alojzija Stepinca”.
Podsjetimo, Sveta misa u zagrebačkoj prvostolnica bila je središnji događaj prvoga skupnog hodočašća više od pola tisuće Gradišćanskih Hrvata iz Austrije, Mađarske i Slovačke i četiriju biskupija, među kojima je i zbor Gradišćanskih Hrvata “Pax et Bonum” u kojemu pjevaju Gradišćanski Hrvati iz Austrije, Mađarske i Slovačke. Trodnevno hodočašće počeli su 19. svibnja, a kako je rekao željezanski biskup msgr. dr. Egidije Živković “došli smo na izvor našega hrvatskog naroda koga smo morali napustiti prije pola tisućljeća nakon bitke na Krbavskome polju, da se spomenemo naših korijena, zahvalimo za naš povijesni hod i pomolimo na naš hrvatski narod, Europu i svijet”.
Među brojnim vjernicima na misi u zagrebačkoj katedrali bili su i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier te zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Okupljeni vjernici pljeskom su zahvalili biskupu, hodočasnicima i pjevačima-hodočasncima za izrečene poticaje i nadu za još čvršćim vezama s matičnim narodom posebice sada kada smo, kako je to rekao biskup Živković, “okupljeni pod zajedničkim europskim krovom”.
Željezanska biskupija u Željeznom (Eisenstadt) u Gradišću u Austriji ima oko 240 tisuća vjernika od kojih je 50 tisuća Hrvata. Gradišćanski Hrvati očuvali su svoj kulturni i jezični identitet već više od pet stotina godina, ne samo u Austriji, nego i u Slovačkoj i Mađarskoj, uvelike zahvaljujući i djelovanju Katoličke crkve.
Tekst se nastavlja ispod oglasa