Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) istražuje postoji li bilo kakva veza između proizvođača čije se kontaminirane sirupe protiv kašlja povezalo sa smrću više od 300 djece u tri zemlje, prenosi Reuters.
Umiranje djece počelo u srpnju prošle godine
Navodeći “neprihvatljive razine” toksina u proizvodima, WHO traži više informacija o specifičnim sirovinama koje koristi šest proizvođača u Indiji i Indoneziji za proizvodnju lijekova povezanih s nedavnim smrtima. Istražit će i jesu li ih tvrtke nabavile od nekog istog dobavljača.
WHO također razmatra treba li savjetovati obiteljima na globalnoj razini da ponovno procijene korištenje sirupa protiv kašlja za djecu općenito dok pitanja o sigurnosti nekih od tih proizvoda nisu riješena. Stručnjaci WHO-a procjenjuju dokaze o tome jesu li i kada takvi proizvodi medicinski potrebni djeci.
Umiranje djece od akutne ozljede bubrega počelo je u srpnju 2022. u Gambiji. Slijedili se slučajevi u Indoneziji i Uzbekistanu. WHO je kazao da su smrtni slučajevi povezani sa sirupima za kašalj bez recepta koje su djeca uzimala za uobičajene bolesti. Sirupi su sadržavali poznati toksin, dietilen glikol ili etilen glikol.
Istraga se proširila
Do danas WHO je identificirao šest proizvođača lijekova u Indiji i Indoneziji koji su proizvodili sirupe. Ti su proizvođači ili odbili komentirati istragu ili su zanijekali korištenje kontaminiranih materijala koji su pridonijeli smrtnim slučajevima.
Zdravstvena agencija Ujedinjenih naroda proširila je svoju istragu o potencijalnoj kontaminaciji dietilen glikola i etilen glikola u sirupima na četiri dodatne zemlje u kojima su isti proizvodi mogli biti u prodaji. Radi se o Kambodži, Filipinima, Istočnom Timoru i Senegalu. Pozvali su i druge vlade i globalnu farmaceutsku industriju da pokrenu hitne provjere kako bi se iskorijenili nekvalitetni lijekovi i poboljšala regulativa.
WHO je već izdao posebna upozorenja za sirupe protiv kašlja dva indijska proizvođača, Maiden Pharmaceuticals i Marion Biotech, u listopadu 2022. i ranije ovog mjeseca. Istaknuto je da su njihovi sirupi povezani sa smrtnim slučajevima u Gambiji i Uzbekistanu, a u upozorenjima se od ljudi tražilo da ih prestanu koristiti.
Maidenova i Marionova proizvodna postrojenja su zatvorena. Maiden sada traži ponovno otvaranje nakon što je indijska vlada u prosincu kazala da njezino testiranje nije otkrilo probleme s Maidenovim proizvodima.
WHO, u suradnji s indonezijskim regulatornim tijelom za lijekove, također je u listopadu izdao upozorenje o sirupima protiv kašlja koje proizvode četiri indonezijska proizvođača i koji se prodaju u zemlji. Proizvođači su: PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex, PT AFI Farma.
Nedostatci u globalnoj regulaciji lijekova
Smrtni slučajevi ukazali su na moguće nedostatke u globalnoj regulaciji lijekova koji se često koriste. To uključuje nadzor nad tvornicama i opskrbnim lancima, posebno onih koji proizvode proizvode za zemlje u razvoju koje nemaju resurse za praćenje sigurnosti lijekova.
WHO postavlja smjernice o standardima proizvodnje lijekova na globalnoj razini i podržava zemlje koje istražuju bilo kakve propuste. No, WHO nema zakonski mandat niti ovlast za provedbu poduzimanja izravnih radnji protiv prekršitelja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa