Zabrinjavajuće: Zbog vjere u godinu dana ubijeno više od 3000 kršćana, stvarna brojka je i veća

Foto: fah

Više od 3000 kršćana, od kojih dvije trećine u Nigeriji, ubijeno je u svijetu između studenoga 2016. i listopada 2017. zbog razloga povezanih s njihovom vjerom i taj broj je u jasnom porastu, objavila je nevladina organizacija Otvorena vrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta protestantska organizacija je u srijedu objavila svoj pokazatelj za 2018. koji navodi 50 zemalja u kojima su kršćani najprogonjeniji i ističe da postoji 215 milijuna žrtava između jakog do ekstremnog progona, ili svaki dvanaesti kršćanin.

Sjeverna Koreja po 17. puta zaredom predvodi taj godišnji pokazatelj sastavljen na temelju indikatora nasilja i svakodnevog diskretnijeg pritiska. Zatim slijede Afganistan i Somalija.

Od 1. studenoga 2016. do 31. listopada 2017. najmanje 3066 kršćana je ubijeno zbog vjerskih uvjerenja, navodi organizacija Otvorena vrata. To je puno manje nego u sklopu pokazatelja 2016. kada je bilo 7106 ubijenih, ali puno više za 154 posto nego tijekom popisa 2017. kada je bilo 1207 mrtvih ubijenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Relativno smirenje utvrđeno pokazateljem 2017. se objašnjava padom aktivnosti džihadističke skupine Boko Haram u Nigeriji. Ali ubojstva kršćana u središnjem pojasu zemlje je nastavio teško naoružani narod Fulba, pišu Otvorena vrata u izvješću koje navodi oko 2000 mrtvih samo u području Nigerije.

Broj crkava koje su zatvorene, napadnute, oštećene i zapaljene je u padu. Bilo ih je 793 između studenoga 2016. i listopada 2017. prema 1329 godinu dana ranije.

To je dobra vijest, a djelomično se objašnjava boljom policijskom zaštitom crkava u Pakistanu, rekao je Michel Varton, direktor Otvorenih vrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta organizacija upozorava da se njezini podaci odnose samo na dokazana ubojstva kršćana i da je njihov stvarni broj veći. Tako npr. Sjeverna Koreja nije među zemljama koje bilježe mrtve, jer ne postoje vjerodostojni podaci iz najzatvorenije zemlje na planetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.