Židovska općina Sarajevo 29. svibnja dodjeljuje odličje “Pravednika među narodima” obitelji Prohić

Foto: fah

Židovska općina Sarajevo najavila je u ponedjeljak kako će ceremonija dodjele priznanja “Pravednik među narodima” potomcima obitelji Prohić, koji su tijekom Drugog svjetskog rata od pogroma spasili djevojčicu Nadu Kolman, biti organizirana 29. svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medalja časti i diploma Pravednika među narodima posthumno je dodijeljena Sabriji Prohiću, Safeti Prohić, Esmi Prohić i Avdi Prohiću, a ovaj slučaj izazvao je posebno zanimanje i u Hrvatskoj jer je riječ o članovima obitelji Zlatka Hasanbegovića, saborskog zastupnika i bivšeg ministra kulture, čiji je Sabrija djed.

Hasanbegović je također bio pozvan na ceremoniju koja će se održati u Sarajevu, no taj je poziv naknadno povučen jer su u ga u Židovskoj općini proglasili personom non grata odnosno nepoželjnim, prije svega zbog njegova odnosa prema zbivanjima tijekom Drugog svjetskog rata odnosno prema ustaškom režimu. Navodno je odbijenici kumovao moćni srpski lobi u Izraelu.

Peternel: ‘Zlatko Hasanbegović je uvjereni antikomunist, što ne znači da je antisemit’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nada Kolman, dijete Viktora i Helene Kolman, rođena je u Gračanici 27. travnja 1942. godine kao dijete židovskih roditelja, na teritoriju koji je tada pripadao Nezavisnoj državi Hrvatskoj (NDH).

Bilo je to, kako podsjećaju u najavi ovog događaja iz sarajevske Židovske općine, vrijeme najgorih progona i stradanja Židova.

Oca Viktora, uglednog gračaničkog ljekarnika, strijeljali su Nijemci, a majka Helena umrla je, najvjerojatnije od upale pluća, u ustaškom zatvoru u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hasanbegoviću poništen poziv na dodjelu izraelskog priznanja: “To ne može poništiti činjenicu da su moj djed i baka spasili ljudski život”

Skrb o jednogodišnjoj djevojčici Nadi preuzela je obitelj Avde Prohića, liječnika koji je bio prijatelj obitelji Kolman, no prema dostupnim informacijama za to su tijekom jeseni 1943. godine doznale ustaške vlasti pa su je Prohići odlučili skloniti na sigurno.

Avdo Prohić zatražio je pomoć svog brata Sabrije koji je tada živio u Zagrebu. On i supruga Safeta čuvali su Nadu i predstavljali je kao svoju kći sve do kraja rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U rujnu 1945. godine, po Nadu su došli preživjeli rođaci, Helenina sestra Erna Sonenschein i njen suprug Alber. Pokrenuli su postupak, a 1949. svi zajedno su emigrirali u Izrael.

Nada Kolman u Izraelu je ostala do 1958. godine kada se preselila u Južnoafričku Republiku. Tamo se školovala i dobila posao kao profesorica hebrejskog jezika te upoznala budućeg supruga Louisa s kojim ima dvoje djece, sina Victora i kćer Natalie.

Životni put cijelu je obitelj odveo do Australije odnosno Sidneya, gdje i danas žive.

Opširnu pripovijest o sudbini Nade Kolman opisao je Rejhan Prohić, sin Rukiba Prohića, najmlađeg od trojice braće. Nakon dugogodišnje potrage 2014. godine javila mu se osobno Nada Kolman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pravednik među narodima” je odličje koje Izrael dodjeljuje pripadnicima drugih naroda koji su tijekom holokausta, riskirajući vlastiti život, spašavali Židove od nacističkog progona i sigurne smrti u koncentracijskim logorima koji su bili oformljeni na europskom tlu.

Do sada je ovo odličje dobilo više od 26 tisuća ljudi diljem svijeta, a njih 43 je iz BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.