Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Sandra Švaljek u četvrtak je u Podsusedu, na Opservatoriju za praćenje klizišta Kostanjek, Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu predala na korištenje komunikacijsku opremu vrijednu 200.000 kuna, kako bi se upotpunila već ugrađena oprema na tom najvećem klizištu u Hrvatskoj.
Uzrok nastanku klizišta Kostanjek je bivša tvornica cementa, odnosno eksploatacija cementnog lapora u površinskom kopu, zbog čega je kroz 50 godina tlo otklizilo čitavih sedam metara, a samo u zadnje dvije godine klizanje tla iznosilo je 30 centimetara.
Švaljek je upozorila da na tom području živi stotinjak kućanstava, a najmanje što im Grad može osigurati su informacije o događajima na klizištu pod utjecajem vremenskih prilika ili klimatskih promjena.
Komunikacijskom opremom će se podaci prikupljeni u Opservatoriju prenositi do Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta, koji će ih analizirati i u gradske urede slati izvještaje na osnovi kojih će se informirati građani i poduzimati potrebne aktivnosti.
Voditeljica Opservatorija Snježana Mihalić Arbanas rekla je da klizište Kostanjek obuhvaća površinu od četvornog kilometra koja se nalazi u području naseljenom uglavnom obiteljskim kućama. Klizište je složeno, opasno i toliko veliko da ga je jako skupo sanirati, pa je zbog toga postavljena oprema za praćenje njegova kretanja.
Komunikacijsku opremu nabavio je gradski Ured za upravljanje hitnim situacijama, a omogućuje prikupljanje, obradu i online prijenos podataka s mjernih uređaja koji su već postavljeni na klizištu.
Pročelnik tog ureda Pavle Kalinić rekao je da su nabavljena dva računala za prikupljanje i prijenos podataka s akcelerometara, sustav za mjerenje i bežični prijenos meteoroloških podataka, više senzora i timera, aplikacija za bežični prijenos podataka s mjernih uređaja na Opservatoriju na server na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu i dr.
Opservatorij za praćenje klizišta Kostanjek otvoren je u ožujku, a opremljen je donacijom japanske Vlade vrijednom oko 2,5 milijuna kuna, kroz zajedničko financiranje petogodišnjeg hrvatsko-japanskog projekta SATREPS FY2008 (Science and Technology Research Partnership for Sustainable Development).
Na svečanosti primopredaje komunikacijske opreme bio je nazočan i veleposlanik Japana u Hrvatskoj Keiji Ide koji je na hrvatskom jeziku istaknuo da su u Japanu i Hrvatskoj klizišta veliki problem, pa moramo pomagati jedni drugima. “Nadam se da će se naša suradnja nastaviti i u budućnosti”, poručio je Ide.