Facebook je odlučio korisnicima pružiti više informacija o tome koji su materijali zabranjeni na ovoj društvenoj mreži. Obnovljeni standardi ove društvene mreže imaju i poseban dio o “opasnim organizacijama” i o tome kakva vrsta golotinje smije biti objavljena. Nadaju se kako su nove smjernice jasne, navodi BBC.
Pojašnjenja zbog zbunjenih korisnika
Iz Facebooka navode da oko 1,4 milijarde ljudi koristi njigove usluge bar jednom mjesečno. Nove upute će zamijeniti stare na stranicama Facebooka i biti će poslane korisnicima koji se žale na objave drugih osoba.
Monika Bicket iz Facebooka, kaže kako su upute namijenjene rješavanju zbunjenosti oko toga zašto su neki zahtjevi za micanjem objave odbijeni. “Dosad smo korisnicima slali poruku da objava nije maknuta jer ne krši naše standarde, a korisnici bi odgovarali da su zbunjeni, pa je očita potreba za pojašnjavanjem”, rekla je.
“Često bi nas pitali što mislimo kad kažemo da ne dopuštamo nasilje, ili koja je naša politika prema terorizmu. Sada je jasno da ne samo da ne dopuptamo da terorističke organizacije budu dio naše mreže, nego ne dopuštamo niti pohvale niti potpore terorističkim skupinama ili njihovim djelima ili njihovim vođama, što nije bilo jasno prije”, objasnila je Bicket.
Smjernice o golotinji
Nove smjernice imaju oko 2.5000 riječi, što je gotovo tri puta više nego prije.
Dio o golotinji je mnogo detaljniji i ima više limita nego što su imale prethodne smjernice. Facebook tako objašnjava da fotografije na kojima su potpuno izložene stražnjice će biti uklonjene, kao i fotografije ženskih grudi ukoliko se vide bradavice.
Ograničenja su proširena ne samo na digitalne sadržaje nego i na postove, osim onih koji su za obrazovne svrhe ili su satirički. I tekstualni opisi seksualnih radnji koji imaju “živopisne detalje” su zabranjeni.
Ipak, iz Facebooka dodaju kako će “uvijek dopustiti objavu fotografija na kojima žene doje ili pokazuju grudi nakon mastektomije”.
Što je s ostalim zabranjenim sadržajima?
Nasilje – slike kojima se ponižava pojedinca ili video koji prikazuje psihičko ili fizičko zlostavljanje, koji su objavljeni da bi se žrtva ponizila su zabranjeni
Govor mržnje – postoji popis zabranjenih tema, ali sada se smije dijeliti tuđi govor mržnje, ako se jasno naznači koja je svrha te objave
Kriminalne aktivnosti – zabranjena je objava zločina koje su korisnici počinili, ali smiju predlagati zakonitost dosad ilegalnih aktivnosti
Ozljeđivanje – uklonit će se sadržaj koji indetificira žrtve koje su meta za napad, čak i ako su usmjereni na duhovit način
Facebook u novim smjernicama navodi kako korisnici trebaju upozoriti druge ako ono što će vidjeti uključuje nasilje, misli se na video objave.
Promjene pozdravlja Family Online Safety Institute (Fosi), jedna od pet organizacija koje čine Facebookov savjetodavni odbor.
Tekst se nastavlja ispod oglasa