Ovogodišnja kiša meteora Perzeida najavljena je kao jedna od najljepših u posljednjih nekoliko godina, a zaljubljenici u astronomske pojave sljedećih će dana imati priliku uživati u njoj. Već je počelo, vrhunac je bio prošle noći, pa prekrasni prizori stižu iz svih krajeva svijeta.
NASA je najavila da bi se moglo vidjeti mnogo više meteora nego obično, i do 100 na sat. Ove zvijezde repatice se obično pojavljuju na nebu u kolovozu.
Prekrasan prizor možemo zahvaliti Perzeidima, djelićima kometa Swift-Tuttle koji svake godine presijeca Zemljinu putanju od sredine srpnja do sredine kolovoza. Ulaskom u naš svijet Perzeidi, u Hrvatskoj poznati kao ‘Suze svetog Lovre’, koji su zapravo djelići kometa, sudaraju se s molekulama atmosfere i taj, iznimno jak sudar, proizvodi svjetlo, pojasnio je Jeremie Vaubaillon, astronom u Pariškom opservatoriju (IMCCE).
Činjenice:
• čestice prašine koje stvaraju Perzeide su nastale u kometu poznatom kao 109P/Swift-Tuttle. Ovaj objekt kruži oko Sunca svakih 130 godina; zadnji put se vratio u unutrašnji solarni sustav 1992.
• Iako se brzina od 59km/s čini velika, Perzeidi nisu najbrži meteori u godini. Na prvom mjestu su Leonidi u studenom, koji ulete u našu atmosferu brzinom od 71 km/s.
• Iako većina meteora nestane visoko u Zemljinoj atmosferi, na visini od 85 i 115 km, nekoliko većih čestica preživi do 20 km od površine. One obično proizvedu vatrene kugle koje sjaje kao, ili čak više, od Venere.