Tijekom pomrčine nemojte gledati direktno u Sunce – evo kako je ipak možete vidjeti

Tijekom današnjeg dana na području Hrvatske će biti vidljiva djelomična pomrčina Sunca, točnije od 9.33 do 11.53 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maksimum pomrčine očekuje se u 10 sati i 42 minute, pa je to idealno vrijeme za gledanje ovog fenomena.

Pazite kako gledate pomrčinu Sunca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građani su pozvani na organizirano gledanje preko profesionalnih solarnih teleskopa, jer u slučaju gledanja golim okom može doći do opasnih ozljeda.

U Sunce nemojte gledati niti kroz obične sunčane naočale. Pomrčina se smije gledati samo uz posebne naočale, koje su u većini gradova rasprodane zbog velikog interesa.

Postoje i drugi načini za promatranje pomrčine Sunca. Ako niste naočale kupili na vrijeme, ili nemate gdje otići gledati pomrčinu, probušite rupicu od najviše milimetar do dva promjera u kartonu pa se tako slika sunca može kroz karton projicirati na običan bijeli papir. Takav način se zove “camera obscura”, a uz njega ćete moći vidjeti malene srpove čiji se oblik mijenja kako napreduje pomrčina Sunca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nedostatku boljeg pomagala, mogu poslužiti i maske ili naočale za zavarivanje, a na kratko se u Sunce može gledati i kroz nekoliko slojeva starih rendgenskih filmova. Budite oprezni jer to činite na vlastitu odgovornost!

Ako koristite teleskop, filter za Sunce obavezno mora biti postavljen ispred objektiva. Pomrčinu nemojte gledati niti dalekozorom, niti kroz objektiv fotoaparata, jer opekotine od Sunca mogu izazvati potpuno sljepilo, tako da budite krajnje oprezni.

Nemojte tijekom pomrčine Sunca raditi “selfije” jer stručnjaci poručuju da to može oštetiti vid jednako kao i gledanje direktno u pomrčinu, znači može oštetiti mrežnicu i uzrokovati gubitak vida. Možete to činiti samo ako nosite specijalne naočale koje blokiraju opasne zrake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svima onima koji raspolažu adekvatnom opremom, upućujemo poziv da nam pošalju fotografije koje su snimili, a najbolje ćemo objaviti na našim stranicama! Fotografije šaljite na info@narod.hr

Gdje promatrati pomrčinu bez opasnosti?

Svi zainteresirani u Zagrebu pomrčinu mogu promatrati i iz dvorišta Tehničkog muzeja u Zagrebu na adresi Savska 18. Promatranje će trajati od 9.30 do 12 sati. Također, promatranje organizira i Astronomsko društvo Beskraj na Trgu Maršala Tita (ispred HNK).

U Rijeci je pomrčinu Sunca moguće organizirano promatrati u Astronomskom Centru Rijeka, u Zadru na Forumu, u Slavonskom Brodu na Trgu Ivane Brlić-Mažuranić, u Puli u Zvjezdarnici na Monte Zaru…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popis svih mjesta na kojima se u Hrvatskoj organizira promatranje pomrčine možete naći na stranicama Hrvatskog astronomskog saveza.

Kako dolazi do pomrčine Sunca i o čemu ovisi njezina vidljivost?

Pomrčina Sunca, točnije maksimalna pokrivenost sunčeva diska ovisi o geografskoj lokaciji promatrača, a na području Hrvatske bit će od oko 60% na krajnjem zapadu zemlje do oko 50% na krajnjem istoku zemlje.

Stanovnici Velike Britanije i skandinavskih zemalja moći će uživati u vidljivosti 80 – 90 % pomrčine. Ovaj put linija potpune pomrčine prolazi daleko na sjeveru, uglavnom preko oceana, pa će se najbolje vidjeti na Farskim otocima, u Velikoj Britaniji, Francuskoj…

Posljednja potpuna pomrčina Sunca u Hrvatskoj je bila sada već davne 1961. godine, dok nas sljedeća potpuna pomrčina čeka 2081. godine. 1999. godine imali smo 99-postotnu pomrčinu Sunca, bilo je to u kolovozu, dok smo 2003. godine 80-postotnu pomrčinu imali tijekom svitanja, kada se na obzoru mogao vidjeti Sunčev srp. Posljednji put se ovaj fenomen iz Hrvatske mogao vidjeti u siječnju 2011. godine kada je iz naših krajeva bilo moguće vidjeti 75 posto pomrčine.

Do pomrčine dolazi kada se Mjesec na svom putu oko Zemlje nađe u ravnini ili približno u ravnini po kojoj se Zemlja giba oko Sunca te se u tom trenutku nađe između Zemlje i Sunca pa stoga baci sjenu na Zemlju tj. pomrači Sunce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.