Europski tjedan cijepljenja: ‘Cijepljenje sastavni dio brige o vlastitom zdravlju’

cjepivo koronavirus
Foto: Thinkstock

Cijepljenje je jedno od najvećih medicinskih dostignuća modernog doba koje je danas sastavni dio brige o vlastitom zdravlju, posebice za rizične skupine pacijenata i one s kroničnim bolestima, poruka je povodom Europskog tjedna cijepljenja od 24. do 30. travnja, kojima se želi ukazani na dobrobiti cijepljenja za ljudsko zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slogan ovogodišnje kampanje Svjetske zdravstvene organizacije u promicanju cijepljenja je “Spriječi. Zaštiti. Cijepi”, a u Hrvatskoj je provode Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo (HZJZ) i Hrvatskim farmaceutskim društvom (HFD), koji informiraju i educiraju javnost o dobrobiti cijepljenja.

Stručnjaci podsjećaju kako su zahvaljujući cijepljenju neke vrlo opasne bolesti, poput velikih boginja, iskorijenjene, neke druge, kao što je dječja paraliza, se nalaze pred iskorjenjivanjem, dok su brojne druge zarazne bolesti – kao što su neonatalni tetanus, tuberkulozni meningitis, ospice, rubeola, difterija i druge – stavljene pod nadzor.

No, unatoč djelotvornosti i sigurnosti cijepljenja, u posljednje vrijeme zbog pada procijepljenosti u Europi dolazi do ponovne pojave pojedinih bolesti koje je moguće spriječiti cijepljenjem. Samo je u 2018. godini u europskoj regiji više od 82.0000 osoba oboljelo od ospica, a 72 ih je preminulo od komplikacija bolesti. Ospice su jedna od najzaraznijih bolesti na svijetu, a necijepljena mala djeca imaju najveći rizik za obolijevanje od ospica i njihovih komplikacije, uključujući smrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijepljenjem do eliminacije raka vrata maternice

Cijepljenje protiv gripe danas je sastavni dio brige o vlastitom zdravlju, posebice za rizične skupine pacijenata i one s kroničnim bolestima, a rak vrata maternice gotovo je eliminiran u nekim državama koje imaju visoki postotak procijepljenosti cjepivom protiv humanog papilomavirusa (HPV). Cijepljenje protiv HPV-a može spriječiti čak 90 posto slučajeva raka vrata maternice, a ukupno štiti od šest vrsta karcinoma uzrokovanih tim virusom.

Rubeola u trudnica može uzrokovati smrt bebe ili izazvati određene kongenitalne malformacije, pa cijepljenje protiv rubeole u djetinjstvu štiti osobu tijekom života. Također, cjepivo protiv hepatitisa B ima 95-postotnu učinkovitost protiv infekcija i nastanka kroničnog oboljenja jetre i raka jetre uzrokovanog virusom hepatitisa B.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski tjedan cijepljenja stoga je prigoda da se oda priznanje svim herojima cijepljenja: pojedincima koji na mnoge načine pridonose očuvanju ljudskih života cijepljenjem, uključujući znanstvenike i istraživače, kreatore zdravstvenih politika koji vode računa o tome da svako dijete ima jednaku dostupnost cjepivima, zdravstvenim stručnjacima koji cijepe ili promiču cijepljenje, roditeljima koji odabiru cijepljenje kao metodu zaštite zdravlja svoje djece, kao i sve one koji traže i dijele pouzdane, na znanosti utemeljene informacije o cjepivima, poručuju stručnjaci.

Nedavno objavljen manifest Vaccines Europe o cijepljenju navodi kako je za proizvodnju jednog cjepiva potrebno između 6 i 36 mjeseci, a 70 posto tog vremena farmaceutski proizvođač cjepiva posvećuje kontrolama kvalitete s više od 100 kontrolnih testova kako bi pacijenti dobili djelotvoran i siguran proizvod.

Također, više od 80 posto doza cjepiva proizvodi se u Europi, gdje farmaceutske kompanije slijede najviše proizvođačke standarde i prate sve regulatorne zahtjeve nadležnih tijela, stoji u priopćenju u povodu Europskog tjedna cijepljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.