(FOTO) Hrvatska u svjetskom vrhu po zaštiti i promicanju dojenja

Foto: narod.hr

Prema najnovijim podatcima Hrvatska je među vodećim zemljama u svijetu kada je riječ o zaštiti i promicanju dojenja. Povodom obilježavanja Međunarodnog tjedna dojenja, u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulici u Zagrebu predstavljeni su podaci koji Hrvatsku smještaju među pet najuspješnijih razvijenih zemalja po provedbi inicijative „Rodilišta prijatelji djece”, što je doprinijelo tome da je 82,7% djece u Hrvatskoj od rođenja do izlaska iz rodilišta isključivo dojeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je u svibnju 2018. godine potpisala Rezoluciju Svjetske zdravstvene organizacije za prehranu dojenčadi i male djece, koja preporučuje isključivo dojenje u prvih šest mjeseci te dojenje uz adekvatnu nadohranu od šestog mjeseca života.

Dojenje je korisno za bebe, majke i za ekonomiju

„Po ranom dojenju visoko smo među razvijenim zemljama, no u Hrvatskoj još uvijek broj isključivo dojene djece poslije prva tri mjeseca djetetova života značajno pada te je do navršenih šest mjeseci života samo 13,2% djece isključivo dojeno.* Dobri rezultati inicijative ‚Rodilišta prijatelji djece’ pokazuju da je u Hrvatskoj prepoznata važnost dojenja, kao i pozitivni učinci dojenja na društvo. Stoga vjerujem da je sada pravo vrijeme da zajedno napravimo potreban dodatni iskorak za dobrobit djece i majki”, izjavila je zamjenica predstojnice Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Đurđica Ivković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje povezalo dojenje s višim kvocijentom inteligencije

S ciljem daljnjeg unaprjeđenja skrbi za djecu i majke ministar zdravstva prof. dr. sc. Milan Kujundžić predstavio je prijedlog Nacionalnog programa za zaštitu i promicanje dojenja od 2018. do 2020. godine, koji je upućen Vladi Republike Hrvatske u proceduru donošenja. Cilj je Nacionalnog programa povećati udio isključivo dojene djece, nastaviti promicanje dojenja u jedinicama intenzivnog neonatalnog liječenja i njege, u rodilištima i dječjim bolničkim odjelima, kao i poticati djelovanje zajednice na zaštiti i promicanju dojenja.

Dojenje smanjuje postporođajnu depresiju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Zaštita i promicanje dojenja te potpora dojenju predstavljaju javnozdravstveni prioritet većine razvijenih zemalja, pa tako i Republike Hrvatske. Ministarstvo zdravstva prepoznalo je osnivanje banke humanog mlijeka kao jedno od ključnih ulaganja u dobrobit najmlađe djece, te je njeno osnivanje uvrstilo u Strateški plan 2018. – 2020. godine. Za adaptaciju prostora banke humanog mlijeka u sklopu KBC-a Zagreb u Petrovoj ministarstvo je u Državnom proračunu za 2018. godinu osiguralo tri milijuna kuna”, izjavio je ministar Kujundžić.

Na važnost majčina mlijeka za zdravlje najranjivije djece podsjetio je i ravnatelj KBC-a Zagreb prof. dr. sc. Ante Ćorušić, koji je izvijestio o napretku u osnivanju banke mlijeka, čije su osnivanje podržali brojni građani i tvrtke na prošlogodišnjoj UNICEF-ovoj utrci Mliječna staza.

Jeste li znali? Dojenje pomaže ženama riješiti se suvišnih kilograma nakon trudnoće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za unaprjeđenje kvalitete usluge za majke i bebe osobito je važna održivost standardā podrške dojenju koji su dosad ostvareni u hrvatskim rodilištima. Ovom je prigodom ministar svečano uručio priznanja rodilištima koja su reocjenom potvrdila status prijatelja djece – rodilištima u Kninu, Koprivnici i Vinkovcima te rodilištu Kliničke bolnice „Merkur” u Zagrebu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.41 MB]

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.