Kako pružiti kvalitetnu zdravstvenu uslugu, ako je broj liječnika manji od preporučenog

Svakim danom broj zdravstvenih usluga, koje su u mogućnosti pružiti bolesnicima u OB “Dr. Ivo Pedišić” Sisak , sve je manji, a kvaliteta pruženih usluga sve upitnija, a gotovo se ništa od navedenog ne događa krivnjom liječnika, kazali su danas predstavnici Hrvatski liječničkog sindikata – Podružnice Sisak na konferenciji za novinare održane povodom Dana akcije europskih liječnika. Istaknuto je kako danas u Hrvatskoj nedostaje 4500 liječnika potrebnih za funkcioniranje zdravstvenog sustava prema standardima i direktivama EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kako bolesnicima pružiti kvalitetnu i brzu zdravstvenu uslugu, ako je broj liječnika manji od preporučenog i propisanog minimalnog broja predviđenog Pravilnikom o minimalnim uvjetima u pogledu prostora, radnika i medicinsko-tehničke opreme za obavljanje zdravstvene djelatnosti (NN 128/12)“, istaknula je predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Sisak dr. Martina Radmanović.

Zapitali su hrvatske predstavnike vlasti kako bolesnicima pružiti kvalitetnu i brzu zdravstvenu uslugu, ako se liječnicima, kojih nema dovoljno da bi se zadovoljio minimum iz gore navedenog Pravilnika, ne dopušta, odnosno ograničava prekovremeni rad zbog čega se povećavaju liste čekanja.

Predstavnici sindikata su su istaknuli kako bi se manjak potrebnog broja liječnika mogao riješiti novim zapošljavanjem liječnika, ali navedeno se ne čini, jer novo zapošljavanje predstavlja dodatni trošak državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak kad bi i postojala želja za zapošljavanjem potrebnog i standardima EU predviđenoga broja liječnika, Radmanović je istaknula kako to ne bi bilo moguće, jer prema njihovim podacima na burzi praktično nema nezaposlenih liječnika, što je posljedica dugogodišnje loše vođene zdravstvene politike, dugogodišnje potplaćenosti liječnika, omalovažavanja liječnika i liječničke struke, represije nad liječnicima i neadekvatnih uvjeta rada, a posao koji obavlaju liječnici ubraja se u najhumanije, ali i najteže i najodgovornije poslove.

Stoga ih ne čudi da mladi ljudi sve rjeđe izabiru studij medicine i liječnički poziv koji traži puno truda i odricanja, za malo novaca i neprimjeren društveni status i položaj.

Iz sisačkog sindikata poručuju kako su uvjeti rada još dodatno narušeni činjenicom da se opseg posla unatrag nekoliko mjeseci nije smanjio, ali gore navedenim uštedama i restrikcijama, broj nazočnih liječnika na radnom mjestu je smanjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Često se od jednog liječnika očekuje da istovremeno radi na više radnih mjesta, odnosno da istovremeno pokriva više radilišta koja su čak i prostorno odvojena i udaljena, što je fizički i vremenski nemoguće, te stvara dodatni neprimjereni pritisak i opterećenje liječniku i izlaže ga velikom riziku od počinjenja liječničke pogreške zbog umora, iscrpljenosti i prevelikog opsega posla“, kazao je dr. Miroslav Dubovečak.

„Sada se radi najviše 48 sati tjedno, liječnika i dalje nema, broj radnih sati je manji, a opseg posla je ostao isti. Sve isto kao na kirurškim odjelima. Liste čekanja nezaustavljivo rastu, liječnici rade na rubu izdržljivosti, kvaliteta obavljenog posla je upitna, jer se radi na 3,4 ili 5 radnih mjesta istovremeno, gotovo u trku“, kazali su predstavnici liječnika.

Naglasili su je kako su pacijenti sve nezadovoljniji kao i liječnici jer su svi svjesni da tako dalje ne ide, ali malobrojni govore dok većina zastrašeno šuti i pokušava pratiti nemogući tempo nadajući se da jednoga dana neće napraviti propust u zbrinjavanju bolesnika i tako ugroziti nečiji život, izložiti se mogućnosti gubitka licence za rad i ugroziti egzistenciju vlastite obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„A kad do najgoreg i nažalost neizbježnog dođe, krivica najčešće pada na pojedinog liječnika, a sve gore navedeno, pravi razlozi, okolnosti i stvarni krivci postaju i ostaju „nevidljivi““, poručila je  sindikalna povjerenica dr. Ivana Šmit.

Zbog svega navedenog ne čudi ih što svakim danom, sve veći broj liječnika napušta hrvatsku u potrazi za boljim uvjetima rada, boljom zaradom i sigurnijom životnom egzistencijom jer je očito kako trenutna situacija sadašnju Vladu Republike Hrvatske očito ne zabrinjava, a trebala bi jer je uloga stručnih udruga i sindikata je marginalizirana, a oni koji ukazuju na probleme su pod strašnim pritiscima, zastrašivani i nad njima se provodi mobbing.

„Iako se državni zdravstveni sustav u Republici Hrvatskoj nalazi u dubokoj krizi, on još uvijek uspijeva održati korak s najuspješnijim zdravstvenim sustavima u svijetu, ali ponajviše zahvaljujući našoj žrtvi, odricanju i samoprijegoru“, istaknula je Šmit te dodala kako jednaka dostupnost zdravstvene zaštite svim građanima Republike Hrvatske i kvalitetan javni zdravstveni sustav važan je preduvjet i temelj budućnosti svake zemlje, pa tako i Hrvatske.

Pozvali su sve hrvatske liječnike, bolesnike i građane Republike Hrvatske da im pomognu u ostvarivanju boljeg i učinkovitijeg javnog zdravstvenog sustava, u kojem će raditi zadovoljni liječnici i koji će pružati dobru i kvalitetnu zdravstvenu skrb našim bolesnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.