Liječnici iz londonske bolnice nastoje napraviti uši iz masnog tkiva

Liječnici u londonskoj bolnici Great Ormond Street nastoje rekonstruirati ljudska lica pomoću matičnih stanica iz njihovog masnog tkiva, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnički tim uzgojio je hrskavicu u laboratoriju i vjeruje da bi se ona mogla upotrijebiti za rekonstrukciju ušiju i noseva.

Kažu da bi ova tehnika, objavljena u časopisu Nanomedicine, mogla revolucionarizirati medicinsku skrb.

Stručnjaci kažu da još puno toga treba napraviti, ali da je tehnika potencijalno „transformacijska“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnici žele liječiti bolesti poput mikrotije, zbog koje se uši ne razvijaju kako treba te mogu čak i ne postojati ili biti deformirane.

Trenutačno se djeci uzima hrskavica iz rebara, a zatim je kirurzi pažljivo oblikuju kako bi nalikovala uhu i implantiraju je u dijete.

Za to je potrebno više operacija, postupak ostavlja trajne ožiljke na prsnom košu, a hrskavica rebara nikad se ne oporavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz  masnog tkiva

Liječnički tim planira alternativu –  sićušan uzorak masnog tkiva izvadio bi se iz djeteta, a iz uzorka bi se izvukle i uzgojile matične stanice.

„Skele“ u obliku uha postavile bi se u juhu matičnih stanica kako bi stanice poprimile željeni oblik i strukturu. A koristile bi se i kemikalije koje bi nagovorile matične stanice da se transformiraju u stanice hrskavice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To bi se zatim moglo implantirati ispod kože kako bi dijete dobilo strukturu u obliku uha.

Istraživači su uspjeli s takvom skelom stvoriti hrskavicu, ali potrebno je ispitati sigurnost primjene prije nego što se ova tehnika može upotrijebiti u bolesnika.

Jedna od istraživačica, dr. Patrizia Ferretti, rekla je BBC-u: „Doista je uzbudljivo imati vrstu stanica koje nisu tumorogene, koje se mogu vratiti u istog bolesnika kako ne bismo imali problem imunosupresije i koje mogu napraviti ono što želite da naprave.

„Mogućnost obavljanja ovog postupka kroz jednu operaciju bila bi poput pronalaska Svetog grala, jer bi se time uvelike smanjio stres za djecu i napravila struktura koja će, nadamo se, rasti kako raste i dijete.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novo uho

Ova bi tehnika mogla pomoći bolesnicima poput 15-godišnjeg Samuela Clompusa, koji je imao operaciju rekonstrukcije uha.

Njegova majka Sue rekla je da obitelj pozdravlja ovo istraživanje.

Za BBC je izjavila: „U tom slučaju ne bi mu bili morali uzeti hrskavicu.

„On sada ima ožiljak na tom mjestu, a Sam kaže da je to bio najneugodniji dio.“

Ova bi se tehnika mogla upotrijebiti za stvaranje hrskavice za druga tkiva, poput nosa, koja mogu biti oštećena u odraslih osoba nakon operacije karcinoma.

Liječnici kažu da bi mogli napraviti i kosti od istog početnog materijala.

„Očigledno smo tek na početku svega ovoga, sljedeći će korak biti usavršiti samo izbor materijala i dalje to razviti,“ rekao je dr. Ferretti.

Komentirajući ispitivanje, prof. Martin Birchall, kirurug na Sveučilišnom koledžu u Londonu, rekao je: „Kad biste imali nešto što je doista regenerativno, to bi bilo transformirajuće.“

On je bio uključen u prve operacije u kojima su se ljudima ugrađivali u laboratoriju napravljeni dušnici.

Rekao je da je za tehniku korištenja masnog tkiva potrebno još ispitivanja sigurnosti da bi došla do te faze.

„Koristili smo matične stanice [iz koštane srži] na način na koji su korištene u desetaka tisuća ljudi kojima je presađena koštana srž. Matične stanice iz masnog tkiva vjerojatno će biti u redu, ali moramo to još dokazati ispitivanjima sigurnosti,“piše BBC.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.