Predstavljena aplikacija DiaVitas za personaliziranu kontrolu dijabetesa

Foto: Thinkstock

U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” predstavljen je danas pilot-projekt individualnog praćenja šećerne bolesti putem mobilne aplikacije DiaVitas, a riječ je o digitaliziranom vodiču koji pruža pomoć u regulaciji dijabetesa, pretilosti i zdravstvenih poremećaja povezanih s tom bolešću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aplikacija za pametne telefone DiaVitas omogućuje personaliziranje načina prehrane i vježbanja, pri čemu se u obzir uzimaju unesene medicinske informacije. Evidentiranje navika i ponašanja oboljelih pomoću aplikacije također koristi liječnicima u procjeni u kojoj se mjeri njihovi pacijenti pridržavaju zdravstvenih preporuka.

U Hrvatskoj šećerna bolest predstavlja velik javnozdravstveni problem jer je prisutan trend porasta broja oboljelih. Vodeći uzroci smrti kod osoba sa šećernom bolešću su bolesti srca i krvnih žila, a rizik od njihova nastanka osam je puta veći nego kod ljudi bez dijabetesa.

Šećerna bolest predstavlja značajan čimbenik rizika za nastanak moždanog udara, naročito kod žena, pa bi stoga oboljele osobe trebale pripaziti na prehranu i promijeniti određene životne navike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DiaVitas aplikacija razvijena je uz pomoć najnovijih znanstvenih istraživanja. Prema rezultatima, životni stil značajno utječe na raznolikost i sastav “dobrih” bakterija u probavnom sustavu. U aplikaciju korisnici mogu unijeti svoju povijest bolesti, prema kojoj će im aplikacija preporučiti dnevni unos hrane i aktivnosti kojima mogu poboljšati svoje zdravstveno stanje.

Zahvaljujući dnevnom praćenju zdravstvenih parametara, režima prehrane i fizičke aktivnosti korisnicima su omogućeni svakodnevni zdravstveni savjeti te usvajanje zdravih životnih stilova i navika.

Aplikacija je besplatno dostupna za Android, a uskoro i za iOS pametne telefone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.