Sindikat zdravstva: Zakonima se želi koncesionirati sve ordinacije obiteljske medicine

Foto: fah

Mi se borimo protiv miješanja javnog i privatnog te držimo da se liječnci trebaju odlučiti žele li djelovati na jedan ili drugi način, rekla je predsjednica Sindikata zdravstva Hrvatske i sindikalna povjerenica u KBC Rijeka Radmila Belobrajić Čahut, istaknuvši da se sindikat žestoko protivi koncesioniranju ordinacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je kako koncesionari sebe smatraju privatnicima kad si trebaju isplaćivati plaće, a to, kazala je, čine tako da si isplate sve što ostane na poslovnom računu od iznosa koji dobijaju od HZZO-a. Pritom isplaćuju svojim zdravstvenim djelatnicima, kao što su medicinske sestre, plaću po zakonskom minimumu, ne poštujući uredbu o koeficijenitima složenosti posla niti kolektivni ugovor, pa im tako ostaje više na računu za vlastite plaće, naglasila je.

S druge strane koncesionari traže da im Primorsko-goranska županija nabavlja opremu i uređuje prostor u kojem djeluju, a za to bi trebali biti namijenjeni novci koje dobijaju, dodala je.

Izvijestila je da je sindikat pozvao inspekciju Ministarstva zdravstva te HZZO da utvrde koliko novca koji plaća HZZO odlazi za plaće medicinskih sestara, a koliko ostaje, te gdje se ostatak troši.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarsko pitanje o visokoj stopi bolovanja u riječkome KBC-u, navela je da je do toga došlo jer ne postoje radničke kontrole kao nekad, koje bi mogle kontrolirati jesu li ljudi na bolovanjima u svojim domovima, te što rade tijekom bolovanja. Ocijenila je da su za neopravdana bolovanja odgovorni liječnici koji su ih odobrili, te da bi oni među njima koji djeluju kao kocesionari, a za koje se utvrdi da su tako nešto učinili, trebali izgubiti koncesiju.

Prema podacima KBC Rijeka, prosječno mjesečno na bolovanjima bude nešto manje od 20 posto od 3461 zaposlenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.