Zablude kod trudnoće: Što otkriva oblik trbuha kod trudnice, što znače mučnine…?

Najveću znatiželju u životu svakoga čovjeka izaziva trudnoća, naime, objava te vijesti donosi radost, ali i brojne mudrosti i teorije, koje ne moraju nužno biti istinite. Novinarka Jena Pincott odlučila je otkriti predrasude i pučka vjerovanja o trudnoći, potkrijepivši sve znanstvenim činjenicama, navodi Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oblik trbuha neće vam otkriti spol djeteta

Najveća zabluda koju ljudi imaju jest kako će im oblik trbuha kod trudnice otkriti sve. Tako postoji vjerovanje da ako žena ima visoki i široki trbuh, rodit će sina, dok niski trbuh znači žensko dijete. To nije istina, jer spol djeteta otkrivaju vaše grudi. Naime, ženama koje nose djevojčice grudi u trudnoći narastu više nego onim ženama koje nose mušku djecu. Opseg grudi majkama koje nose djevojčice mogu se povećati za čak 8 centimetara, a majkama sinova narast će u prosjeku 6,3 centimetra.

Niz muške djece u obitelji nije slučajnost

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Corry Gellatly, znanstvenik sa Sveučilišta Newcastle, analizirao je 927 obitelji i njihova stabla. Ono što je zaključio vrlo je zanimljivo – muškarci koji imaju više braće vjerojatno će imati sinove, dok će muškarci koji imaju više sestara vjerojatnije imati kćeri.

Jutarnje mučnine nisu loše, bar ne za bebu

Naš organizam je sposoban braniti se od bakterija jer imamo razvijen imunološki sustav. Beba koja se nalazi u trbuhu trudnice nema tu sposobnost. Zato se beba brani mučninama koje vas muče, povraćanjem i odbojnošću prema određenim mirisima i okusima. Oko 75 posto žena povraća u prvom tromjesečju trudnoće kako bi zaštitile fetus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čokolada kao lijek

Trudnice često vole uživati u čokoladi, a istraživanje provedeno u Finskoj pokazalo je da to može pozitivno djelovati na bebu. Pokazalo se kako su žene koje su svakodnevno konzumirale čokoladu rodile manje frustriranu i mirniju djecu. Naravno, nije tu ključ u čokoladi nego u endorfinu, hormonu sreće, koji čokolada oslobađa.

Ono što jedete neće voljeti jesti i vaše dijete

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi misle kako ono što jede majka, voljet će i dijete, no nije baš tako. To nema veze s onime što majka konzumira, nego s onime što gubi. Tako majke koje su dosta povraćale u trudnoći, većinom su rađale djecu koja vole sol, i to baš zato jer su na taj način gubile minerale i tekućinu, što je itekako utjecalo i na bebe, koje su nakon rođenja imale potrebu nadoknaditi izgubljeno.

Trudovi s razlogom počinju tijekom noći

Kod većine žena oni počinju između ponoći i 4 sata. Tijekom noćnih sati hormoni koji najviše rade su estriol i oksitocin, jer su žene tada najmirnije, najmanje rastresene i najopuštenije.

Porođaj ipak boli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To jednostavno nije istina, stvar je samo u percepciji. Ukoliko je majka imala pozitivno iskustvo porođaja, vjerojatnije je da će ubrzo zaboraviti bol koju je preživjela, što nije slučaj i s onom koja se mučila da bi dijete donijela na svijet.

Sat nakon rođenja je najvažniji

Bolnice uglavnom novorođenčad odvajaju od majki odmah nakon rođenja da bi ih okupali i izvagali. Istraživanja su pokazala da je upravo taj prvi sat najvažniji za tek rođeno dijete, da bi ga dijete trebalo provesti s majkom, kako bi se emotivno povezali, da se suzbije strah od odvajanj, a taj je faktor bitan i za samo djetetovo zdravlje. Blizina bebe aktivira i lučenje oksitocina i prolaktina, koji proizvode mlijeko.

Beba ima plave oči, ali ne znači da će tako i ostati

Najviše beba se rodi s plavim očima, no nakon nekog vremena boja očiju se promijeni. Razlog se krije u razini melanina, pigmenta u šarenici oka, koji je prilikom rođenja jako nizak, a do prvog rođendana ta se razina stabilizira, pa se može jasno vidjeti kakvu će boju očiju dijete imati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.