Hrvatski sabor donio je u veljači ove godine Zakon o izboru zastupnika u hrvatski parlament, odnosno Sabor. Sa 77 glasova ZA, tri SUZDRŽANA i dva PROTIV, Sabor je usvojio promjene izbornog zakona 8 mjeseci prije najvažnijih izbora u zemlji – onih kojima se odabire 151 zastupnik u Hrvatskom saboru – ljudi koji će odlučivati o svim bitnim pitanjima za Hrvatsku.
Zakon je “prošao” zahvaljujući glasovima predstavnika manjina u Republici Hrvatskoj, dok su se svi zastupnici oporbe povukli iz saborskih klupa u znak protesta.
Novi izborni zakon, uveo je samo jedan preferencijalni glas pod pritiskom građanske inicijative Birajmo zastupnike imenom i prezimenom koje je pokrenula U ime obitelji. SDP je reagirao na velik pritisak javnosti i prikupljenih više od 380 000 potpisa. Uvedene promjene pogoduju SDP-u – jedna od glavnih je da samoorganizirani građani koji žele sa svojim listama izaći na izbore u svim izbornm jedinicama pod istim imenom – moraju registrirati stranku.
Druga, važna promjena o kojima smo ranije pisali odnosi se na 1500 potpisa građana koje svaka stranka ili građanska lista mora prikupiti u svakoj izbornoj jedinici u kojoj se kandidira za parlamentarne izbore. Tih 1500 potpisa moraju prije podnošenja kandidature predati sve stranke ili nezavisni zastupnici.
Iako premijer Milanović najavljuje parlamentarne izbore kroz 2 mjeseca – obrazac za prikupljanje potpisa nije dostupan, kao niti informacije o načinu prikupljanja potpisa za npr. listu za 3 kandidata dijaspore ili manjinsku listu. Nije objašnjeno hoće li gradovi i općine imati pravo naplaćivati štandove za prikupljanje potpisa za kandidiranje na javnim mjestima – kao što su to Split, Karlovac i Rijeka selektivno činili kod inicijative “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom”. Građani nisu uopće informirani da trebaju dati svoj potpis te da ga mogu dati za više kandidacijskih lista, ako to žele.
O prikupljanju potpisa govore sljedeći članci: 20. i 21. Zakona o izboru zastupnika u Hrvatski sabor, kao što se vidi na slici.
Ipak, Ustavni sud je 24. rujna 2015. ukinuo odredbe u veljači izmijenjenog Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor po kojima bi stranke i nezavisne liste za kandidaturu morale skupiti po 1500 potpisa birača, brisana je i odredba po kojoj se za zastupnike ne bi smjeli kandidirati osuđeni za zlouporabu položaja i ovlasti, kao i ona po kojoj bi se iz izborne utrke diskvalificirale liste na kojima je manje od 40 posto kandidata podzastupljenog spola.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa