Sjećanje na žrtve komunističkih zločina u Gračanima: žrtve i obitelji bez pravde

Svibanj je mjesec kad se obilježava tragedija hrvatskog naroda nakon službenog završetka Drugoga svjetskog rata. Na Križnim putevima komunisti su počinili nebrojene ratne zločine nad zarobljenicima, a i zagrebačko naselje Gračani jedno je od mjesta masovnih likvidacija – brutalno su ubijene na stotine ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogim se žrtvama ni 70 godina poslije ne znaju imena, niti mjesto pokopa, no na gračanskom groblju kod crkve svetog Mihaela na Iscu položeni su vijenci i zapaljene svijeće o 70. obljetnici ovih tragičnih zbivanja u Gračanima, na Dan sjećanja na žrtve komunističkih zločina.

Okupljeni u molitvi

Svetu misu je služio don Ivan Bodrožić, koji se u propovijedi zapitao zašto se i u današnje vrijeme šuti o ovim strašnim zločinima, prikriva istina, te se još uvijek ne znaju imena ubijenih, kao ni imena onih koji su te zločine počinili. Tih su svibanjskih dana na području Gračana ubijani i maloljetnici – od 16 do 18 godina. O zločinima se u komunizmu moralo šutjeti, a danas ih neki pokušavaju relativizirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

gračani, žrtve komunističkih zločina (2)

Što se zapravo dogodilo u Gračanima?

Nakon završetka rata jugoslavenski komunisti u okolici Gračana tisuće su tzv. “narodnih neprijatelja”, zapravo civila i zarobljenih hrvatskih i njemačkih vojnika, likvidirali bez suđenja, a masovna smaknuća trajala su sve od 10. na 11. svibnja do početka lipnja 1945. kada su napustili selo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lokalno stanovništvo je otkrilo kako su žrtve dovođene iz sabirnih centara, zatvora i logora u Zagrebu, pješice, u grupama ili u kolonama, među njima je bilo muškaraca i žena, neki su bili vezani žicom, neki nisu. Ubijali su žrtve na ulazu u Park prirode Medvednica, a tijela su naknadno u masovne grobnice morali pokapati mještani Gračana.

Ne postoje podaci da je itko od žrtava dovedenih u Gračane preživio. Iskazi svjedoka i dostupna dokumentacija daju informacije da su odluke o smaknuću tih žrtava donesene ranije, na drugim mjestima, dok su Gračani bili samo mjesto egzekucije.

Spomenik za 134 žrtve komunističkog režima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Gračanima je tek prije nekoliko dana otkriven spomenik za 134 žrtve komunističkog režima iz triju obližnjih grobnica. Ovo je tek drugi takav spomenik, prvi je podignut 2013.

Od 1. siječnja 2013. godine evidentirano je 246 novih lokacija masovnih i pojedinačnih grobnica žrtava Drugog svjetskog i poslijeratnog razdoblja u svih 20 županija i Gradu Zagrebu. Na području Republike Hrvatske evidentirano je ukupno 795 masovnih i pojedinačnih grobnica žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.

gračani, žrtve komunističkih zločinaŠto o žrtvama totalitarnog komunističkog režima kaže Rezolucija Vijeća Europe 1481 iz 2006.?

Parlamentarna skupština Vijeća Europe donijela je Rezolucija 1481 2006. godine kojom je osudila zločine totalitarnih komunističkih režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće Europe osudilo je tako masovna kršenja ljudskih prava od strane totalitarnih komunističkih režima, pojedinačna i kolektivna ubojstva i smaknuća, smrti u koncentracijskim logorima, izgladnjivanja, deportacije, mučenja, prisilni rad i druge oblike masovnog fizičkog terora, progone na temelju nacionalne i vjerske pripadnosti, kršenje slobode savjesti, slobode misli i izražavanja, slobode medija te također nedostatak političkog pluralizma, te izrazilo sućut, razumijevanje i priznanje žrtvama tih zločina.

Zatražilo je od bivših komunističkih i post- komunističkih partija koje još nisu učinile, da ponovno procjene povijest komunizma i vlastitu prošlost, te da se jasno distanciraju od zločina totalitarnih komunističkih režima i jasno osude zločine komunizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.