Zašto Hrvatski sabor ne smjenjuje Vladu Zorana Milanovića?

Jedanaest kvartala za redom pada bruto društveni proizvod, stalni je pad broja zaposlenih trend koji se prema podatcima Državnog zavoda za statistiku ne zaustavlja a ove godine čini preko 27 tisuća novo nezaposlenih (unatoč podatcima o nezaposlenosti koje nam nudi Hrvatski zavod za zapošljavanje), nedostatak reformi uz sve veće zaduživanje  – rezultat su rada ove Vlade. Prema mišljenjima analitičara, Hrvatska ide prema bankrotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz katastrofalnu gospodarsku situaciju Vlada Zorana Milanovića obilježena je smjenama ministara, zakonima koje je rušio Ustavni sud, otvaranjem i produbljivanjem ideoloških sukoba, nesposobnošću provođenja reformi, sukobom s gotovo svim društvenim skupinama, ali i aferama SDP-ovim unutarstranačkim raskolom, koji se izbjegao za dlaku nakon smjene ministra Slavka Linića, te njegovim izbacivanjem iz stranke.

Sve to nije naškodilo stabilnosti Vlade. Kako je to moguće?

Predstavlja li Sabor Vladu ili građane?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stabilnost vlade” ne znači ništa drugo nego da vlada za svoj način upravljanja zemljom ima stabilnu podršku saborskih zastupnika.

Hrvatski je sabor taj koji glasuje o povjerenju Vladi, na početku njenog mandata, na prijedlog mandatara.

Povjerenje saborskih zastupnika u vladu očituje se i u načinu kako se u Saboru izglasavaju zakoni kojim je Vlada predlagatelj. Upravo zbog načina donošenja zakona i stvarnih odnosa između Sabora i Vlade neki su politički analitičari sugerirali da Hrvatska zapravo nema parlamentarni sustav, već da je predsjednički sustav – zamjenio kancelarski. Pri čemu kancelar (premijer) ima čak i veće ovlasti, ili bolje rečeno manja ograničenja nego što ih je svojedobno imao predsjednik Tuđman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktualni sastav Hrvatskog sabora

Nakon parlamentarnih izbora 2011. godine hrvatski su građani birali 151 zastupnika. Tri su zastupnika dijaspore, osam zastupnika nacionalnih manjina, a pobijedila je Kukuriku koalicija (SDP, HNS, IDS, HSU) predvođena SDP-om.

Kukuriku koalicija osvojila je 80 plus jedan mandat, HDZ-HGS-DC 44 plus tri mandata, Hrvatski laburisti – Stranka rada šest mandata, HDSSB šest mandata, Neovisna lista Ivana Grubišića dva mandata, HSS jedan mandat i HSP dr. Ante Starčević – HČSP jedan mandat. Najjača manjinska stranka SDSS osvojila je tri mandata, češka i slovačka manjina jedan, a ostale četiri mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na koji se način pokreće smjena Vlade?

Da bi se dogodila smjena Vlade, većina svih zastupnika treba tako odlučiti, no je li to u ovom trenutku moguće očekivati s obzirom na to da zastupnici u Hrvatski sabora ulaze isključivo temeljem poretka na stranačkim listama koje sastavlja predsjedništvo njihove stranke?

Takvi su zastupnici praksa je pokazala potpuno lojalni svojim strankama i njihovim interesima, koji se ne poklapaju nužno s interesima države. S ovakvim načinom rada postavlja se i pitanje čemu onda uopće Sabor, sve odluke i zakone bi gotovo mogla donositi i sama Vlada.

Glasovanje o nepovjerenju koje je ostalo na najavi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik HDZ-a, Tomislav Karamarko prvi je put najavio traženje izglasavanja nepovjerenja Vladi u studenome 2013., nekoliko mjeseci nakon prvih izbora za Europski parlament na kojima je zajednička lista HDZ-HSP AS- Buz osvojila 6 mjesta i pokazala vraćanje povjerenja birača u HDZ. Izbori za Europski parlament 2014. pokazali su još bolje rezultate i HDZ-ova koalicija dobila je 41,42 % glasova.

Unatoč tome i usprkos najavama HDZ nije tražio izglasavanje nepovjerenja Vladi. Još jedna godina daleko je odmakla, a pred nama su i predsjednički izbori s istom Vladom.

Nepovjerenje građana u Vladu, ali i u Sabor

Osim što Hrvatski sabor ne odražava rastuće nepovjerenje građana u Vladu i način kako vodi zemlju, i sam je Sabor od građana nisko ocijenjen po pitanju povjerenja u svoje zastupničko tijelo.

Tako rezultati najnovijeg redovitog mjesečnog istraživanja Crodemoskop, koje je provedeno od 1. do 3. rujna govore da rad Vlade, u njenom trideset i drugom mjesecu od potvrde u Hrvatskom saboru, ne podupire čak 66,5 posto građana, a ocijenjena je tek ocjenom 2. Sabor stoji kod građana gotovo jednako loše kao i izvršna vlast – s ocjenom 2,07.

Građani zemlje koja ima parlamentarni sustav, kao što ga Hrvatska makar nominalno ima, imaju puno pravo očekivati od svojih zastupnika sprječavanje potpunog gospodarskog kolapsa prema kojem se stabilno krećemo.

U skladu s time poslali smo svim klubovima zastupnika 2 pitanja:
– Jesu li zadovoljni rezultatima i radom aktualne vlade?
– Misle li pokrenuti proceduru za opoziv premijera i vlade?

Izvijestit ćemo vas o njihovim odgovorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.