Poljaci u zaštiti nerođenog života: Traži se i veća zatvorska kazna za liječnike koji ilegalno provode pobačaje

Foto: Torsten Mangner/Flickr

Poljski biskupi založili su se zajedno s članovima pro-life pokreta za zaštitu nerođenog života u svim okolnostima. U srijedu su objavili pismo koje će se danas, u nedjelju, pročitati u svim crkvama, a u kojem pozivaju na novi zakon o abortusu, koji bi u cijelosti zaštitio nerođene. Povod tom pismu prijedlog je zakona koji će doći na dnevni red poljskog parlamenta nakon što su pro-life aktivisti prikupili 100.000 potpisa podrške za tu inicijativu. Prema aktualnom poljskom zakonu iz 1993. godine, pobačaj je dopušten u slučaju silovanja, teške deformacije fetusa ili zdravstvene opasnosti za majku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podršku za novi prijedlog zakona izrazila je i poljska premijerka Beata Szydło te nova vlada pod vodstvom konzervativne stranke Pravda i pravo. „Kad se radi o zaštiti života nerođenih, ne može se ostati na kompromisu koji je postignut zakonom iz 1993.“ – stoji u pismu Poljske biskupske konferencije. Ako novi prijedlog bude usvojen, prekid nerođenog života bit će nekažnjiv samo u slučaju spašavanja života majke.

Novi zakon ne zahtjeva kažnjavanje žena koje traže pobačaje – što se ostavlja diskreciji sudaca – nego povećava kaznu za liječnike koji čine ilegalne prekide trudnoće s dvije na pet godina zatvora. Osim toga, govori se i o odgovornosti države da pomogne roditeljima djece s hendikepom ili posebnim potrebama, piše Vatikanski radio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.