Brojni migranti napreduju prema Austriji koja počinje braniti ulazak

epa04938789 Migrants walk between tents at a collection point set up in Szentgotthard, 246 kms southwest of Budapest, Hungary, and near the Austrian border, after they were transported to here from the Croatian border 19 September 2015. It was the second day the Croatian government sent thousands of migrants to Hungary after they crossed the Serbian-Croatian border before. The migrants are taken to collection and registration points set up in the region. EPA/GYORGY VARGA HUNGARY OUT

Austrijska policija počela je odbijati neke migrante koji pokušavaju ući u tu zemlju preko granice sa Slovenijom, objavila je u nedjelju štajerska policija, a prenosi njemačka agencija dpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom noći je ulazak zabranjen za 100 izbjeglica jer nisu imali odgovarajuće dokumente niti su tražili azil na graničnom prijelazu Šentilj/Spielfeld.

Austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner u subotu je kazala kako nema razumijevanja za izbjeglice koji ne traže azil na Balkanu nego umjesto toga pokušavaju doći do bogatijih zemalja. Temeljem propisa EU izbjeglice moraju podnijeti zahtjeve u prvoj zemlji EU u koju uđu.

U subotu se iz Slovenije u Austriju probilo oko 350 ljudi. Većina od oko 13.000 migranata koji su stigli tijekom vikenda u Austriju stigli su preko Mađarske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitani zašto drugačije postupaju na granici sa Slovenijom nego s Mađarskom, Austrijanci su odgovorili da Mađarska odbija primiti izbjelice natrag.

U Nickelsdorfu, austrijskom gradu koji graniči s Mađarskom, regionalna policija je prebrojala 4700 pridošlih tijekom noći koje treba prevesti u prihvatne centre nakon više od 11.000 njih koji su stigli u subotu.

Po austrijskom Crvenom križu 2000 ih je ušlo u Njemačku izbjegavajući granične prijelaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Sloveniji stanje s izbjeglicama trenutno stabilno, jedan tražio azil

Slovenske vlasti objavile su u nedjelju da je u Sloveniju proteklih dana, uglavnom iz Hrvatske, ušlo više od 2000 izbjeglica i migranata i da je situacija trenutačno stabilna, a jedan je izbjeglica do sada tražio azil.

Slovensko ministarstvo unutarnjih poslova poručilo je da ne može spriječiti odlazak bjegunaca prema njihovim konačnim destinacijama, a to su uglavnom Njemačka i skandinavske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očekujemo da će migrantski val ponešto popustiti, ali i da će oni koji su trenutno smješteni u prihvatnim centrima po Sloveniji i dalje odlaziti prema granici s Austrijom”, navode u slovenskom ministarstvu i dodaju da ih je jučer i tijekom noći u Austriju već prešlo nekoliko stotina.

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je da je samo jedan izbjeglica iz migrantskog vala u Sloveniji zatražio azil.

On je za Slovensku televiziju da Slovenija trenutno može smjestiti 9000 migranata koji su ilegalno ušli u Sloveniju, ali da će u slučaju eskalacije i novih valova biti nužna međunarodna financijska pomoć i zajedničko rješenje za migrante te humanitarni koridori prema Austriji i Njemačkoj iako za sada s tim državama to nije dogovoreno.

Takvi bi koridori po njegovoj ocjeni postali neophodni ako u Sloveniju dođe više od 15.000 migranata, što bi se moglo dogoditi s obzirom na informacije da ih preko Srbije dolazi još oko 40.000, upozorio je Erjavec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno je upozorio da je njemačka kancelarka Angela Merkel obećavala da će Njemačka bez problema moći primiti 900.000 izbjeglica i migranata, te da je upravo Njemačka njihov glavni cilj.

Dio izbjeglica u Sloveniji unatoč naporima nije do sada registriran, očekuju se novi iz Hrvatske, a i oni koji su smješteni sada u Sloveniji i registrirani imaju po međunarodnim pravilima moguućnost slobodnog kretanja.

On je ponovio i tvrdnje kako Hrvatska u sadašnjoj situaciji nije ravnala prema pravilima EU-a jer je izbjeglice i migrante prepuštala prema Madžarskoj i Sloveniji koje čuvaju schengensku granicu, te da joj je krizna situacija izmakla pred kontrolom.

Takvo je postupanje Hrvatske Erjavec među ostalim povezao i s političkom situacijom u Hrvatskoj, odnosno kampanjom pred predstojeće parlamentarne izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.