(FOTO) Bruna Esih na ekshumaciji partizanskih žrtava u Sloveniji: Dugujemo im istinu i mir

Foto: Bruna Esih

Na lokaciji Košnice blizu Celja slovenski arheolozi predvođeni Draškom Josipovičem i Lukom Rozmanom započeli su ekshumaciju žrtava još jedne od masovnih grobnica partizanskih žrtava, nastalih na slovenskom teritoriju u vrijeme poraća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iskapanje je posjetila hrvatska povjesničarka i saborska zastupnica Bruna Esih koja je objavila stravične fotografije procesa iskapanja, gdje se mogu vidjeti lubanje, kosturi i osobne stvari žrtava partizanskog pokolja.

Radovi na ekshumaciji jedne od triju jama u kojoj je prema pričanju lokalnih stanovnika zakopano 200 do 600 ubijenih nastavlja se, ali do sada otkopani kosturi ne potvrđuju pretpostavke da su žrtve civili iz Celja, ubijeni u svibnju 1945., naveli su stručnjaci koji rade na ekshumaciji, navodi slovenska Večer.

“Za Košnicu smo mislili, da su u njoj građani njemačke nacionalnosti, koji su bili odvedeni iz Celja i strijeljani na ovom području. No grobnica Košnica 3 nakon dva dana istraživanja pokazuje da nema civila. Na kosturima smo našli vojnu opremu. U ovom trenutku još ne možemo reći je li pripadala njemačkoj vojsci, možda je pripadala slovenskim domobranima, hrvatskim ili četnicima”, objašnjava arheolog Draško Josipovič i dodaje “ako su njemački imat će identifikacijske pločice, koje zasad nismo pronašli”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je prilično masovna grobnica”, dodaje Rozman, “Više ćemo znati u roku od tri do četiri dana”. Ekipi će se pridružiti i antroplozi koji će odrediti spol i dob žrtava.

Uz kosture je nađena vojnička oprema, iako se ne može isključiti da se u grobnici u donjim slojevima nalaze i civili, kazali su arheolozi.

Zbog specifičnosti terena (uz potok) imaju dosta problema prilikom istraživanja grobnice, ali potrudit će prilikom identifikacije, uključujući i uzimanje uzoraka DNK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sondiranje i ekshumacija masovnih grobnica u Košnicama počela je 2010. godine, kad je u jednoj jami nađeno više od stotinu žrtava. Najčešće ranije pretpostavke bile su da su u Košnicama pobijeni i zakopani celjski Nijemci, ali i neki Slovenci iz toga grada. Oko Celja su se po slovenskim povijesnim izvorima vodile borbe jačeg intenziteta pri povlačenju njemačkih i drugih vojnih postrojbi prema sjeveru početkom svibnja 1945. godine, a partizani su u grad ušli 10. svibnja, navodi Slododa.hr.

Po predmetima koji su pronađeni u grobištu jasno je da među okrutno ubijenima ima i Hrvata te civila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.