EU ipak neće ukinuti pomicanje sata 2019. zbog nespremnih članica

Foto: fah

Europska unija neće 2019. biti u mogućnosti ukinuti pomicanje satova zbog nekoliko članica koje još uvijek za to nisu spremne, kazao je u ponedjeljak austrijski ministar prometa Norbert Hofer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hofer je na neformalnom sastanku u Grazu ugostio svoje kolege iz više zemalja EU-a koji su raspravljali u ukidanju pomicanja satova dva puta godišnje, u proljeće i jesen.

Austrijski ministar, čija zemlja trenutno predsjeda EU-om, kazao je da bi bilo dobro izbjeći različite vremenske zone unutar EU-a.

“Važno je pronaći kompromis”, kazao je Hofer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovim riječima, dvije do tri zemlje ne žele uvesti promjene 2019. zbog tehničkih problema u zračnom prometu i drugim područjima, jer im za njihovo uvođenje treba oko 18 mjeseci.

Prema posljednjem istraživanju javnog mnijenja diljem EU-a, 84 posto od 4,6 milijuna ispitanika zagovara ukidanje pomicanje satova. Broj anketiranih predstavlja manje od jedan posto stanovnika EU-a.

Zbog čega EU želi ukinuti pomicanje satova

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao najčešći razlog za pomicanje sata navodila se želja za većom učinkovitošću radne populacije, no pokazalo se da promjena izaziva i brojne probleme. Europska komisija također kaže kako je sezonsko pomicanje sata zastarjeli način za uštedu energije primjenjivan tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata te tijekom naftne krize 70-ih godina.

U Europskoj uniji, trenutačno su tri vremenske zone. Zapadno-europsko vrijeme imaju stanovnici Irske, Portugala i Ujedinjenog Kraljevstva. Srednjoeuropsko vrijeme je u 17 država članica, a istočno-europsko imaju Bugarska, Cipar, Estonija, Finska, Grčka, Latvija, Litva i Rumunjska.

Članice Europske unije traže više vremena za odluku o pomicanju sata

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europske vlade traže više vremena za raspravu o tome hoće li se i kada ukinuti praksa pomicanja sata dvaput godišnje, odbacivši prijedlog Europske komisije da se to učini u 2019.

U rujnu je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker za sljedeću godinu najavio plan o prestanku pomicanja europskih satova, nakon što su milijuni ljudi sudjelovali u anketi i pozvali na ukidanje desetljećima duge prakse.

„Većina zemalja podržala je ukidanje pomicanja sata. Tri zemlje su bile skeptične, a jedna je zabrinuta da ćemo se naći u zbrci različitih vremenskih zona”, kazao je austrijski ministar prometa Norbert Hofer dan nakon pomicanja sata unatrag.

Skeptični su bili Velika Britanija, Švedska i Poljska. Britanija o tome neće više imati pravo odlučivati kada u ožujku napusti Uniju, no kakvu god odluku donijela EU London će je teško moći ignorirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Luksemburg, čija gotovo pola lokalne radne snage zapravo živi u Belgiji, Francuskoj ili Njemačkoj, založio se za nastavak usklađenog sustava, a luksemburški ministar prometa ustvrdio je da bi bilo “katastrofalno” da se te zemlje nalaze u različitim vremenskim zonama.

Sastanak u ponedjeljak bio je prvi neformalni sastanak na ovu temu, a sljedeći bi trebao uslijediti u prosincu.

Europska komisija traži da se svaka europska vlada do travnja odluči za vremensku zonu u kojoj će trajno ostati, odnosno hoće li u listopadu 2019. ostati pri ljetnom računanju vremena ili će posljednji put pomaknuti sat i trajno zadržati zimsko računanje vremena.

No, povjerenica Europske komisije za promet Violeta Bulc rekla je da sada postoji mogućnost da će zemljama biti potrebno više vremena za donošenje odluke.

Hrvatska vlada nije objavila svoje stajalište o promjeni dosadašnjeg sustava pomicanja sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.