Europski parlament protiv GMO-a

Tijekom plenarne sjednice Europskog parlamenta zastupnici su većinom glasova podržali Rezoluciju Europskog parlamenta kojom se ulaže prigovor na provedbeni akt Europske komisije o odobravanju stavljanja na tržište proizvoda koji sadržavaju genetski modificirani kukuruz NK603 × T25 (MON-ØØ6Ø3-6 × ACS-ZMØØ3-2), sastoje se ili su proizvedeni od njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo ulaganje prigovora izglasano natpolovičnom većinom svih zastupnika pokazuje kako zastupnici smatraju da odluka Komisije prekoračuje provedbene ovlasti predviđene Uredbom (EZ) br. 1829/2003 o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje te da postupak odobravanja GMO-a ne osigurava pružanje visoke razine zaštite ljudskog života i zdravlja, zdravlja i dobrobiti životinja, okoliša i interesa potrošača u odnosu na genetski modificiranu hranu i hranu za životinje, a da pritom jamči djelotvorno funkcioniranje unutarnjeg tržišta.

„Ova odluka ukazuje i na to da Europski parlament nema povjerenja u sustav procjene rizika niti u relevantnost trenutno važećeg zakonodavstva EU u pogledu autorizacije GMO-a, a što već duže vremena ističem,“ rekla je Petir.

„Upravo zbog ovoga tražim da se državama članicama omogući samostalno odlučivanje o mogućnosti uzgoja i uporabe GMO proizvoda na njihovom državnom teritoriju. Nadam se da će Komisija ovu poruku shvatiti i u vrlo skorom vremenu podastrijeti novi prijedlog izmijenjene Uredbe o mogućnosti država članica da ograniče uporabu GMO-a za hranu i hranu za životinje, ali i da će revidirati postojeće zakonodavstvo odobravanja GMO-a,“ zaključila je hrvatska zastupnica Marijana Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijana Petir koordinirala je aktivnostima kojima su se sve županije u Hrvatskoj proglasile slobodnima od GMO-a i zabranile sjetvu GMO sjemena pa i u pokusne svrhe. Petir smatra kako Europa mora slušati glas svojih građana i voditi računa o brojnim inicijativama da se pojedine regije ili područja lokalne uprave proglase slobodnima od GMO te da se da prednost ekološkoj poljoprivredi i tradicionalnom načinu proizvodnje hrane.

Jedna od takvih inicijativa je i ona o uspostavi područja regije Alpe-Adria slobodnom od GMO-a koju je pokrenula upravo zastupnica Petir i za koju je dobila podršku zastupnika Europskog parlamenta iz svih država te regije, a koju je u svibnju ove godine predstavila nadležnim odborima Hrvatskog sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.