Grčka je Vlada odlučila zatvoriti banke kako bi spriječila navalu štediša, što bi izazvalo trenutni kolaps bankovnog sustava. Trenutno su police u trgovinama gotovo prazne, a stvaraju se i redovi na benzinskim crpkama. Neke su već ostale bez goriva, a vozači osim vozila pune i kanistere kako bi stvorili zalihe.
Banke će ostati zatvorene do 6. srpnja, a povlačenje sredstava iz bankomata bit će ograničeno na najviše 60 eura, objavila je vlada. To je vrhunac dramatičnog vikenda koji bi Grčku mogao gurnuti u bankrot pošto u utorak najvjerojatnije neće moći platiti ratu duga MMF-u u iznosu od 1,6 milijardu eura.
“Ne mogu vjerovati. I dalje se nadam da ću se sutra probuditi i da će sve biti u redu. Pokušavam ne brinuti”, rekla je za Reuters stanovnica Atene Evgenia Gekou (50) na putu na posao.
“Imam pet eura u džepu, i pomislio sam idem okušati sreću ispred bankomata. Jučer su redovi bili predugi”, rekao je vodoinstalater Yannis Kalaizakis (58) koji je stajao u redu ispred ispražnjenog bankomata.
Supermarket shelves in Athens today ahead of #Greferendum #Greece pic.twitter.com/bOIwTc0umF
— Azza (@Azzaalhassan) June 27, 2015
Grčka neće platiti ratu kredita MMF-u, građani prosvjeduju ispred parlamenta
Grčka neće do utorka platiti MMF-u ratu kredita od 1,6 milijardi eura, objavio je dužnosnik grčke vlade u ponedjeljak, što ukazuje na dubinu financijske krize s kojom se suočava ta zemlja. Građani su ispunili trg ispred zgrade parlamenta u Ateni kako bi prosvjedovali protiv mjera štednje.
Vladini ministri u više su navrata upozoravali da Grčka neće imati novca za otplatu kredita ako se ne postigne dogovor s vjerovnicima o deblokadi 7,2 milijarde eura iz postojećeg paketa finacijske pomoći, koji je bio zamrznut dok su trajali pregovori oko uvjeta za nastavak financiranja.
Neplaćanje kredita približit će Grčku izlasku iz eurozone, ako ono dovede do toga da Europska središnja banka (ECB) prekine krizno financiranje o kojem ovise grčke banke, piše Reuters.
Vlada u Ateni svim se silama trudi uvjeriti turiste da kriza u bankarskom sektoru neće utjecati na njihov boravak u zemlji u kojoj turizam čini petinu BDP-a.
Banke u Grčkoj bit će zatvorene do 6. srpnja, a povlačenje sredstava iz bankomata bit će ograničeno, poručila je grčka vlada, nakon što je donijela odluku o kapitalnoj kontroli kojoj je cilj spriječiti urušavanje financijskog sustava zemlje.
Bankomati nisu radili u ponedjeljak ujutro, ali jesu poslijepodne, no dnevno će građani na bankomatima moći podići najviše 60 eura.
To se ograničenje, međutim, ne odnosi se na kreditne i debitne kartice izdane u inozemstvu, kažu u vladi i poručuju da turisti mogu odahnuti.
Što kažu drugi?
Bijela kuća objavila je da su američki predsjednik Barack Obama i francuski predsjednik Francoise Hollande telefonom razgovarali o grčkoj krizi i dogovorili se kako je važno donijeti paket reformi koji bi Grčku vratio na put održivog rasta.
Glasnogovornik Bijele kuće Joch Earnest rekao je da je postizanje tog cilja “u interesu svih strana za pregovaračkim stolom”, prenosi Reuters
Velika Britanija ima razrađene planove o pomoći svojim državljanima u Grčkoj ako se stanje pogorša nakon uvođenja kapitalnih kontrola, rekao je britanski ministar financija George Osborne.
“Ministarstvo vanjskih poslova aktiviralo je planove kojima može pružiti dodatnu pomoć na terenu ako se situacija pogorša”, izjavio je Osborne pred parlamentom.
Kineski premijer Li Kequiang, koji boravi u Bruxellesu na summitu EU-Kina, izjavio je kako Kina “želi da Grčka ostane u eurozoni”, navodi AFP.
“Ono što Kina želi vidjeti je ujedinjena Europa, prosperitetna Europa i jak euro”, rekao je Li, jer “to nije samo u interesu Europe, nego i Kine te ostatka svijeta”.
Šef ruske diplomacije Sergej Lavrov “razumije” politiku grčkog premijera Aleksisa Ciprasa i nada se da će Bruxelles spriječiti “scenarij s negativnim posljedicama” za Grčku, objavilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.
“Sergej Lavrov je izrazio razumijevanje za poteze Aleksisa Ciprasa i nada se da će Bruxelles izbjeći scenarij s negativnim posljedicama” za Atenu, priopćilo je ministarstvo nakon telefonskog razgovora između Lavrova i njegovog grčkog kolege Nikosa Kociasa.
Pitanje je vrlo jednostavno
Grčka vlada objavila je u ponedjeljak pitanje koje namjerava postaviti građanima na referendumu u nedjelju, kojim će oni odlučiti hoće li prihvatiti zahtjeve međunarodnih vjerovnika kako bi dobili novu financijsku pomoć i izbjegli stečaj.
Na referendumu će biti postavljeno jednostavno pitanje: “Treba li prijedlog koji su iznijeli Europska komisija, Europska središnja banka i Međunarodni monetarni fond na euroskupini 25. lipnja 2015., a koji se sastoji od dva dijela koji zajedno čine njihov sveobuhvatni prijedlog, biti prihvaćen?”
Kao prva opcija nudi se odgovor “Ne” ispod kojeg je “Da”.
Grčka ljevičarska vlada, koja je odbacila taj prijedlog jer je u suprotnosti s njezinim predizbornim obećanjima, pozvala je Grke da glasuju protiv.
Tvrdi da će to osnažiti njezinu poziciju u pregovorima s vjerovnicima, ali čelnici eurozone, uključujući predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera, predsjednika euroskupine Jeroena Dijsselbloema, njemačku kancelarku Angelu Merkel i talijanskog premijera Mattea Renzija, jasno su u ponedjeljak upozorili da će odbijanje tog prijedloga smatrati odbijanjem članstva u eurozoni.
ECB odbio zahtjev Grčke za pomoć, ali će financirati banke do referenduma
Europska središnja banka (ECB) odbila je u nedjelju zahtjev Grčke za isplatom dodatnih šest milijarda eura hitne pomoći, ali očekuje se da će nastaviti financirati grčke banke do referenduma 5. srpnja, doznaje se od dobro obavještenih izvora u ponedjeljak.
Grci su u posljednja dva tjedna izvukli milijarde eura sa svojih bankovnih računa. Procjenjuje se da se posljednjih tjedana dnevno iz banaka povlačilo oko milijardu eura, dok je prije taj iznos bio između 200 i 300 milijuna.
Zabrinuta zbog povlačenja novca, grčka središnja banka zatražila je u nedjelju od guvernera ECB-a da postojeću liniju hitnih kredita (ELA) od 89 milijarda eura poveća za šest milijarda kako bi održala likvidnost bankarskog sustava.
Unatoč riziku od kolapsa banaka, ECB je u nedjelju izvijestila da neće povećati razinu hitnih pozajmica Grčkoj, što je dodatni pritisak na grčke banke koje su posljednjih nekoliko tjedana preživljavale upravo zahvaljujući postupnom povećanju financijskih sredstava od strane ECB-a.
“Središnja banka Grčke zatražila je šest milijardi eura u sklopu ELA-e”, rekao je izvor. “Taj je prijedlog poslan ECB-u potpisao guverner centralne grčke banke”, dodao je.
“Nakon poziva na referendum i prekida pregovora, nije se moglo učiniti ništa drugo osim onoga što se dogodilo”, dodao je.
Kako bi to moglo uzdrmati ionako poljuljani grčki bankarski sustav, grčki premijer Aleksis Cipras u nedjelju je objavio da banke u ponedjeljak neće raditi, a vlada je uvela i kapitalnu kontrolu, odnosno ograničenja povlačenja novca iz banaka.
Merkel spremna na razgovore s Grčkom nakon referenduma
Njemačka kancelarka Angela Merkel u ponedjeljak je izjavila da napredak u pregovorima s Grčkom nije izgledan u predstojećih nekoliko dana no da će vrata za nove pregovore s grčkom vladom biti otvorena nakon referenduma koji će se održati u nedjelju.
“Ako i nakon referenduma grčka vlada bude tražila nastavak pregovora, tomu se nećemo protiviti”, rekla je njemačka kancelarka na konferenciji za novinare održanoj u Berlinu.
“Referendum je očigledno povezan s ostankom u eurozoni”, kazala je.
Njemački ministar gospodarstva Sigmar Gabriel je na istoj konferenciji za novinare posvećenoj Grčkoj bio još izravniji, kazavši da će se na referendumu trebati zaokružiti “da” ili “ne” za ostanak u eurozoni.
“Grčka vlada treba jasno objasniti svojim građanima da će se, ukoliko Grci odaberu ostanak u eurozoni pregovori nastaviti”, istaknuo je.
On smatra da grčka vlada premijera Ciprasa zapravo želi “politički i ideološki jednu drugu eurozonu” u odnosu na postojeću koju čini 19 članica monetarnog bloka.
Juncker pozvao Grke da glasuju za štednju
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pozvao je u ponedjeljak u Bruxellesu u vrlo emotivnom istupu grčki narod da na referendumu glasuje za posljednji prijedlog triju institucija, a grčke čelnike da odgovornost stave ispred svojih osobnih biografija.
“Kakvo god bilo pitanje koje će se postaviti na referendumu, pozivam grčki narod da glasuje za naš paket. Ako glasuje za, bit će to poruka da žele ostati u Europskoj uniji. Ne na referendumu značilo bi ne Europi”, rekao je Juncker na konferenciji za novinare.
U prepunoj dvorani Juncker je govorio 40-ak minuta u istupu nabijenom emocijama i dramatikom, nastojeći objasniti posljednji prijedlog triju institucija – Europske komisije, Europske središnje banke i MMF-a, o kojem grčka vlada nije željela razgovarati nego je jednostrano prekinula pregovore i zakazala referendum.
Istaknuo je da se taj paket krivo predstavlja grčkoj javnosti, da u njemu nema prijedloga za rezanje plaća i mirovina.
“Vrijeme je da se odgovornost stavi ispred osobnih biografija”, rekao je Juncker.
Oporbeni grčki čelnik Antonis Samaras rekao je u nedjelju da bi Cipras trebao odustati od referenduma i sastaviti vladu nacionalnog jedinstva. “Naša zemlja treba ostati u srcu Europe u eurozoni. Cipras mora nastaviti pregovore”, rekao je Samaras. “Ako to ne može sam, onda neka pokuša dobiti općenacionalni konsenzus”, dodao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa