Izvješće Europske službe: U Bruxellesu se nalazi oko 450 ruskih i kineskih obavještajaca

Foto: fah

Odjel za unutarnju sigurnost Europske službe za vanjsko djelovanje (EEAS) upozorio je da u Bruxellesu djeluje stotine ruskih i kineskih špijuna, prenio je njemački list Die Welt u subotu pozivajući se na europske diplomate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema tom izvješću EEAS smatra da u Bruxellesu trenutno djeluje oko 200 ruskih i 250 kineskih obavještajaca.

Diplomati su upozoreni da izbjegavaju određene lokacije među kojima je popularni restoran i kafić u blizini glavne zgrade Europske komisije i sjedišta EEAS-a.

>Podređuje li Plenković u Kini hrvatske nacionalne interese svojim ambicijama, kao nekoć Pusić u Africi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski i kineski obavještajci uglavnom rade u veleposlanstvima i trgovinskim predstavništvima svojih zemalja, prema tom izvješću.

Trump pritisnuo Njemačku zbog suradnje s Rusijom i mogućeg postavljanja obavještajne tehnologije

Zanimljivo je da američki predsjednik Donald Trump sredinom 2018. godine osudio projekt novog plinovoda Sjeverni tok koji izravno povezuju Rusiju s Njemačkom i tražio da se odustane od projekta. Oko toga projekta podijeljene su i zemlje članice EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moram reći da je jako tužno kada Njemačka sklapa veliki naftne i plinske dogovore s Rusijom, a od nas se očekuje da je štitimo od Rusije, dok oni svake godine plaćaju milijarde Rusiji”, rekao je Trump nakon sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

“Planirani plinovod Sjeverni tok 2 od Rusije do Njemačke izaziva zabrinutost SAD-a zbog obavještajnih i vojnih aspekata s obzirom da bi omogućio Moksvi da postavi novu tehnologiju prisluškivanja i praćenja u Baltičko more”, bilo je jedno od upozorenja zamjenice pomoćnika državnog tajnika SAD-a za energetsku diplomaciju.

Ona je upozorila da je Baltik zagušeno i vojno osjetljivo područje, glede plinovoda preko Turske u Europu iza kojeg također stoji Rusija. “Glede ovog podmorskog projekta plinovoda na Baltičkom moru zabrinutost izaziva mogućnost vlada i kompanija da iskoriste postavljanje infrastrukture za postavljanje naprava i tehnologije koje mogu prisluškivati i pratiti”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Karasik o neizbježnoj katastrofi ukoliko Hrvatska usvoji euro valutu

Podsjetimo, u siječnju ove godine dr. Theodore Karasik, stručnjak za nacionalnu sigurnost i član američkog Lexington instituta upozorio je kako bi ulazak Hrvatske u Eurozonu uvođenjem eura bila neizbježna katastrofa.

“Ruski interes nije tajna. Godinu dana nakon što je Hrvatska izrazila svoja potraživanja zbog podmićivanja Hernadija, Gazprom je ponudio kupnju dionica MOL-a u Ini. U 2017. godini dobila je sličnu ponudu od ruskog naftnog giganta Rosneft. Čini se da je hrvatski gambit dio Putinove velike strategije da se energija upotrijebi kao oružje za zaokruživanje Europe.

>Euronews o ruskoj dominaciji u Hrvatskoj: ‘Ulaskom Hrvatske u Eurozonu, Rusija bi dobila najveće oružje u Europi’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putinova strategija ostvaruje se u Hrvatskoj, gdje je korupcija u pravosuđu utrla put ruskoj financijskoj i energetskoj dominaciji. Međutim, EU je ostala iznenađujuće optimistična u pogledu opasnosti da će se uzdizanje Hrvatske u eurozoni samo ojačati vremenskom bombom koja potječe od Putinove puzeće subverzije EU”, pisao je dr. Karasik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.