Odjel za unutarnju sigurnost Europske službe za vanjsko djelovanje (EEAS) upozorio je da u Bruxellesu djeluje stotine ruskih i kineskih špijuna, prenio je njemački list Die Welt u subotu pozivajući se na europske diplomate.
Prema tom izvješću EEAS smatra da u Bruxellesu trenutno djeluje oko 200 ruskih i 250 kineskih obavještajaca.
Diplomati su upozoreni da izbjegavaju određene lokacije među kojima je popularni restoran i kafić u blizini glavne zgrade Europske komisije i sjedišta EEAS-a.
Ruski i kineski obavještajci uglavnom rade u veleposlanstvima i trgovinskim predstavništvima svojih zemalja, prema tom izvješću.
Trump pritisnuo Njemačku zbog suradnje s Rusijom i mogućeg postavljanja obavještajne tehnologije
Zanimljivo je da američki predsjednik Donald Trump sredinom 2018. godine osudio projekt novog plinovoda Sjeverni tok koji izravno povezuju Rusiju s Njemačkom i tražio da se odustane od projekta. Oko toga projekta podijeljene su i zemlje članice EU-a.
“Moram reći da je jako tužno kada Njemačka sklapa veliki naftne i plinske dogovore s Rusijom, a od nas se očekuje da je štitimo od Rusije, dok oni svake godine plaćaju milijarde Rusiji”, rekao je Trump nakon sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
“Planirani plinovod Sjeverni tok 2 od Rusije do Njemačke izaziva zabrinutost SAD-a zbog obavještajnih i vojnih aspekata s obzirom da bi omogućio Moksvi da postavi novu tehnologiju prisluškivanja i praćenja u Baltičko more”, bilo je jedno od upozorenja zamjenice pomoćnika državnog tajnika SAD-a za energetsku diplomaciju.
Ona je upozorila da je Baltik zagušeno i vojno osjetljivo područje, glede plinovoda preko Turske u Europu iza kojeg također stoji Rusija. “Glede ovog podmorskog projekta plinovoda na Baltičkom moru zabrinutost izaziva mogućnost vlada i kompanija da iskoriste postavljanje infrastrukture za postavljanje naprava i tehnologije koje mogu prisluškivati i pratiti”, dodala je.
Dr. Karasik o neizbježnoj katastrofi ukoliko Hrvatska usvoji euro valutu
Podsjetimo, u siječnju ove godine dr. Theodore Karasik, stručnjak za nacionalnu sigurnost i član američkog Lexington instituta upozorio je kako bi ulazak Hrvatske u Eurozonu uvođenjem eura bila neizbježna katastrofa.
“Ruski interes nije tajna. Godinu dana nakon što je Hrvatska izrazila svoja potraživanja zbog podmićivanja Hernadija, Gazprom je ponudio kupnju dionica MOL-a u Ini. U 2017. godini dobila je sličnu ponudu od ruskog naftnog giganta Rosneft. Čini se da je hrvatski gambit dio Putinove velike strategije da se energija upotrijebi kao oružje za zaokruživanje Europe.
Putinova strategija ostvaruje se u Hrvatskoj, gdje je korupcija u pravosuđu utrla put ruskoj financijskoj i energetskoj dominaciji. Međutim, EU je ostala iznenađujuće optimistična u pogledu opasnosti da će se uzdizanje Hrvatske u eurozoni samo ojačati vremenskom bombom koja potječe od Putinove puzeće subverzije EU”, pisao je dr. Karasik.
Tekst se nastavlja ispod oglasa