Europska komisija bi u petak trebala objaviti vremenski okvir za ponovnu uspostavu normalnog funkcioniranja schengenskog prostora, koji je ozbiljno uzdrman zbog dosad nezabilježenog masovnog priljeva izbjeglica.
Povjerenik za migracije Dimitris Avramopulos u petak će predstaviti vremenski okvir, čiji su dijelovi procurili u javnost i prema kojem je cilj do kraja ove godine ukinuti granične kontrole unutar schengenskog prostora, koje su pojedine zemlje uvele zbog velikog izbjegličkkog vala.
Da bi taj cilj bio ispunjen potrebno je ukloniti ozbiljne nedostatke u upravljanju vanjskom granicom u Grčkoj.
Komisija kao jedan od ključnih međuciljeva na tom putu navodi uspostavu europske granične i obalne straže najkasnije do studenoga 2016. godine, koja bi do tada trebala biti “potpuno operativna”.
Komisija bi u tom dokumentu trebala najaviti da će sredinom ovoga mjeseca izići s prijedlogom za reformu Dublinskog sporazuma, koji regulira pitanja azila u Europskoj uniji, a koji je zbog izbjegličke krize potpuno prevladan.
Sredinom travnja Komisija bi trebala izići s ocjenom grčkog akcijskog plana za uklanjanje nedostataka u upravljanju granicama. Ako ta ocjena pokaže da i dalje postoje “ozbiljni nedostatci”, Komisija bi u svibnju mogla predložiti aktiviranje članka 26 Schengenskog zakonika, kojim bi se uvela mogućnost uvođenja graničnih kontrola unutar Schengena na razdoblje do dvije godine.
U lipnju bi zemlje članice trebale postići suglasnost o uspostavi europske granične i obalne straže i procjenu o mogućnosti vraćanja migranata u Grčku u skladu s Dublinskim sporazumom, iz kojeg je Grčka isključena od 2011. godine.
U rujnu bi europska granična i obalna straža trebala biti “operativna”, do studenoga “potpuno operativna”, a u prosincu bi schengenski prostor trebao normalno funkcionirati, plan je koji bi Komisija u petak trebala predstaviti.