Kritike Mađarskoj zbog tretmana migranata

epa04936501 Hungarian soldiers set up razor wire, the first line of a temporary fence under construction on Hungary's southern border with Croatia near Sarok, Hungary 18 September 2015. Hungary started expanding its fence - already in place at its border with Serbia - at the small north-eastern Croatian stretch between Serbia and Hungary, the only border stretch with Croatia not divided by Danube river. Croatia became the latest flashpoint in Europe's refugee crisis as migrants sought alternative routes to Western Europe after Hungary slammed its doors shut. Hungary on 15 September sealed the last gap in the barricade along its border with Serbia, closing the passage to thousands of refugees and migrants still waiting on the other side and some groups decided to pass over Croatia. EPA/BALAZS MOHAI HUNGARY OUT

Francuska, Njemačka i Švedska u petak su uputile riječi kritike na račun Mađarske zbog tretmana migranata, ocjenivši da je legitimno da granične zemlje Europske unije štite njezine granice i Schengensku zonu, ali da se prema ljudima treba postupati humano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Legitimno je da granične zemlje EU-a i Schengena zatraže pomoć i potporu za zaštitu schengenskog prostora (….) ali prema svakom se migrantu mora ponašati s poštovanjem”, kazao je francuski premijer Manuel Vals tijekom posjete Stockholmu i dodao da su bodljikave žice neprihvatljive.

Po njegovim riječima, važno je naglašavati da je Europa nesumnjivo jedinstveno tržište sa Schengenskom zonom, ali da Europa ima i vrijednosti, vrijednosti koje su također važne. Također smatra neprihvatljivim izjave mađarskih dužnosnika vezanih uz religiju migranata.

S tim se složio njegov švedski kolega Stefan Lofven koji je kazao da se “može raspravljati o modalitetima prihvata izbjeglica, ali reći da ih se neće prihvatiti jer su muslimani je neprihvatljivo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritikama se pridružio i Berlin koji je osudio zatvaranje mađarske granice za migrante, istaknuvši da taj potez “neće pridonijeti” rješavanju problema.

“Berlin je svjestan velikih izazova s kojima se suočavaju zemlje regije zbog priljeva migranata, ali istovremeno smatra da sprečavanje dolaska migranata na granice ne pridonosi, sa stajališta njemačke vlade, trajnom rješenju aktualnog problema s izbjeglicama”, kazao je Stefan Seibert, glasnogovornik kancelarke Angele Merkel. Njemačka, dodao je, smatra da bi se problem mogao rješiti “solidarnošću” europskih zemalja.

Većina članica EU-a zagovara načelo raspodjele 120.000 migranata, no ne postoji jednoglasna potpora sustavu kvota kako to predlaže Europska komisija. Tome se, uz Mađarsku, također snažno protive i Poljska, Češka i Slovačka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu se u Bruxellesu održava summit EU-a o krizi s migrantima, s obzirom da se svi slažu da je ‘status quo’ neodrživ. Dan ranije će ministri unutarnjih poslova članica Unije pokušati premostiti podjele među državama o načinima prevladavanja krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.