Mađarska oporba: Ministar obrane je lagao o zaštiti hrvatskog zračnog prostora

U planu su razgovori stručnjaka o budućoj mađarskoj uključenosti u zaštiti hrvatskoga zračnog prostora, objavio je u utorak mađarski ministar obrane, što je u suprotnosti s hrvatskim priopćenjem o tome kako takvih planova nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarski ministar Csaba Hende u nedjelju je na jednom lokalnom forumu u središnjoj Mađarskoj izjavio kako je Hrvatska od Mađarske zatražila zaštitu zračnog prostora, a hrvatski je MORH u ponedjeljak to zanijekao i objasnio kako je Hrvatska srednjoročno i dugoročno zainteresirana za regionalni pristup kontroli zračnog prostora.

“Hrvatska nije tražila od Mađarske pomoć u vezi s tim pitanjem jer hrvatske oružane snage imaju sposobnost nadzora i zaštite hrvatskog zračnog prostora i ne očekuju gubitak te sposobnosti”, reagirao je MORH na vijest AFP-a po kojoj je mađarski ministar obrane Czaba Hende izjavio da će “ako se potpiše sporazum s Hrvatskom, mađarska vojska biti odgovorna za sigurnost ne samo Slovenije, već i Hrvatske”.

U utorak je na to reagirao Hende koji kaže da se na višegradskom sastanku poljskog, češkog, slovačkog, austrijskog, slovenskog, hrvatskog i mađarskog ministra obrane i njihovih zamjenika u petak razgovaralo o tome kako zbog nove situacije u Ukrajini Hrvatska mora ponovno razmotriti mogućnost multilateralne zaštite svoga zračnog prostora, javlja mađarska novinska agencija MTI. Zamjenica hrvatskog ministra obrane Višnja Tafra govorila je o mogućnosti mađarskoga uključivanja te je postignut dogovor da vojni stručnjaci razgovaraju o tome pitanju, dodao je Hende.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, to je u Hrvatskoj izazvalo “uzbunu u unutrašnjoj politici” pa će se odsad, da bi se izbjegle dalje neugodnosti, to pitanje rješavati unutar vojnih diplomatskih kanala.

“Mađarska vjeruje u raspodjelu zadaća u skladu s dogovorima o suradnji saveznika”, rekao je Hende i primijetio kako je mađarska vojska već pristala štititi slovenski zračni prostor, a u 2015. će na tri mjeseca tu zaštitu pružiti i trima baltičkim državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.