Pejčinović Burić za zadržavanje nadzora nad migracijskim rutama

Foto: fah

Ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić u utorak je na sastanku Vijeća za opće poslove (GAC) u Luxembourgu ocijenila da je potrebno zadržati nadzor nad svim migracijskim rutama, nastaviti suradnju EU-a s Turskom po pitanju migracija te dati potporu zemljama zapadnog Balkana, doznaje se iz službenog priopćenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće je raspravilo nacrt Zaključaka predstojećeg sastanka Europskog vijeća najavljenog za 19. i 20. listopada 2017. u Bruxellesu koji obuhvaća pitanja migracija, digitalne Europe, sigurnosti i obrane te vanjskih odnosa.

“Potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić je na sastanku GAC-a naglasila potrebu zadržavanja nadzora nad svim migracijskim rutama, pozvala na nastavak suradnje EU-a s Turskom po pitanju migracija te pozvala na podršku zemljama zapadnog Balkana”, priopćilo je ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP).

Na raspravi o vanjskoj politici je istaknula kako je Turska “važan regionalni partner, stoga pristup EU-a Turskoj mora biti sveobuhvatan i uravnotežen”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U području sigurnosti i obrane, ministrica je kazala da je uspostava PESCO-a (Stalna strukturirana suradnja) važan korak u izgradnji jače i učinkovitije zajedničke sigurnosne i obrambene politike.

PESCO je mehanizam za pojačanu obrambenu suradnju onih zemalja koje u tome žele sudjelovati i, zajedno s Europskom obrambenom agencijom i Klauzulom o kolektivnoj obrani, je jedan od tri nedjeljiva elementa Europske sigurnosne i obrambene unije, što je neka vrsta pandana Ekonomske i monetarne unije.

Ministrica je na sastanku također pozdravila zaključke Digitalnog summita u Tallinnu te posebno istaknula potrebu podizanja razine digitalnih vještina kao odgovora na izazove digitalnog doba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U drugom dijelu sastanka ministri su održali redoviti godišnji dijalog o vladavini prava s naglaskom na medijskom pluralizmu i vladavini prava u digitalnom dobu. Sloboda izražavanja, medijske slobode i pluralizam istaknuti su kao značajni preduvjeti za razvoj demokracije i vladavinu prava.

Šefovi diplomacija su osudili jučerašnje ubojstvo malteške novinarke Daphne Caruane Galizie, naglašavajući da su sloboda izražavanja i medijske slobode temelji europskih demokracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.