Predstavnici svih kršćanskih crkava u Slovačkoj: Tražimo da Vlada povuče potpis s Istanbulske konvencije

Foto: Thomas Ledl, commons.wikimedia.org, Thinkstock; fotomontaža: Narod.hr

U svim kršćanskim crkvama u Slovačkoj u nedjelju se čitalo zajedničko pismo katoličkih i pravoslavnih biskupa i protestantskih pastora s apelom Slovačkoj vladi da povuče potpis s Istanbulske konvencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu upućenom svim građanima Slovačke i javnim djelatnicima, crkveni su velikodostojnici izrazili protivljenje Istanbulskoj konvenciji kojom se unosi “rodna i protiv obitelji usmjerena ideologija” u zakonodavstvo i odgoj i obrazovanje svih država potpisnica.

Podsjećamo, prošli je četvrtak slovački premijer Robert Fico rekao kako Slovačka neće ratificirati Istanbulsku konvenciju. Organizacije civilnog društva i predstavnici kršćanskih crkava pak zahtijevaju da Slovačka, uz odustajanje od ratifikacije, povuče potpis s Istanbulske konvencije. Naime, stavljanje potpisa na Konvenciju je temelj i prvi korak u procesu njezine ratifikacije, kojim država izražava da se slaže s odredbama Konvencije i da istu namjerava ratificirati.

U Hrvatskoj je SDP-ova Vlada Zorana Milanovića započela 2012. godine proces pristupanja Istanbulskoj konvenciji, donošenjem odluke o potpisivanju Konvencije. HDZ-ov premijer Andrej Plenković je 2016. odlučio tu SDP-ovu odluku provesti u djelo te najavio ratifikaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Slovačka odustala od ratifikacije Istanbulske konvencije: ‘Postoje proturječja s definicijom braka kao zajednice muškarca i žene’

> Unatoč pritiscima EU, Bugarska potpuno odustala od ratifikacije Istanbulske konvencije

U nastavku donosimo cjelovito pismo predstavnika kršćanskih crkava u Slovačkoj:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moderno vrijeme, promjene u pogledu na čovjeka i način života, velik naglasak na individualizmu, osobnom razvoju te osobnim interesima – sve je to sa sobom donijelo  i negativne pojave, među kojima su različiti oblici nasilja, i to i u odnosima među najbližima, dakle, u obiteljima.

Kao kršćani vjerujemo kako je Bog sve ljude stvorio tako da imaju jednako dostojanstvo. Svaki je čovjek jedinstven, Bog želi da tvorimo jednu obitelj u kojoj se međusobno nadopunjujemo. Nasilje nikada nije primjeren način za rješavanje problema. Dobro je što smo tih istina u društvu sve više i više svjesni, a tomu se prilagođava i naše zakonodavstvo, na što je moguće gledati samo pozitivno. U postizanju ideala jednako je pak važno kakva sredstva izaberemo. Cilj ne posvećuje sredstva i svaki put ne vodi k izabranome cilju. I zato s nemirom pratimo inicijative usmjerene prema ratifikaciji kontroverzne konvencije Vijeća Europe, tzv. Istanbulske konvencije. Istanbulska konvencija korijen nasilja u obitelji vidi i u uobičajenim “ulogama” muškaraca i žena, koje naziva stereotipnima te, kako bi se taj problem riješio, zahtijeva da se odustane od specifičnih crta biološki uvjetovane ljudske prirode muškarca i žene u korist tzv. rodne jednakosti. Pojam “rod” pritom definira kao “skup uloga, obrazaca ponašanja, aktivnosti i atributa, koje je stvorilo društvo, te koje to društvo smatra primjerenima za žene i muškarce” (čl. 3 (c)). Konvencija zahtijeva da o “stereotipnim ulogama”, koje su vrijedne osude (čl. 12, toč. 1), kao i o uvođenju “nestereotipnih rodnih uloga” (čl. 14, toč. 1), prosuđuje nejasno definirana “skupina eksperata” (čl. 66), nadređena i narodnim parlamentima.

Konvencija će, ako se primijeni, temeljno utjecati na zakonodavstvo, odgoj i obrazovanje u svim zemljama potpisnicama, pri čemu “nisu dopuštene nikakve rezerve u nijednoj odredbi konvencije” (čl. 78, toč. 1), osim u nekoliko nevažnih iznimaka. Ne vjerujemo da će izjave eksperata biti istinite i da će pomoći u učinkovitu sprečavanju obiteljskog nasilja. Bojimo se pak širenja rodne i protiv obitelji usmjerene ideologije. Tema nasilja u obitelji zahtijeva kompleksan pristup. Može se, naime, ticati ne samo žena, nego i drugih ranjivih osoba. Svako nasilje obilježava nepoštivanje ljudskoga dostojanstva, koje je kao dar od Boga neupitno. Kršćanske crkve u Republici Slovačkoj slažu se s ravnopravnošću spolova. Podržavamo zaštitu žena od svakog nasilja, ali se ne možemo složiti s ideologijama koje ravnopravnost predstavljaju kao istovjetnost i približavaju se čak i negiranju razlika između muškaraca i žena. Prirodan odnos muškarca i žene nije konflikt, nego poziv na harmoniju i međusobno nadopunjavanje u Božjem djelu kojim su brak i obitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tolerirati se može slabost, ali ne i laž. Čvrsto smo uvjereni da postoji nepromjenjiva istina o čovjeku, o identitetu muškarca i žene, a tu istinu mi ljudi ne određujemo, samo je otkrivamo. Istodobno tvrdimo kako smo sposobni spoznati je, jednako kao što smo, uz očuvanje zdravog rasuđivanja, sposobni spoznati istinu o braku, koji je savez jednog muškarca i jedne žene.

Mi, predstavnici kršćanskih crkava, ovim se proglasom obraćamo svim građanima Republike Slovačke i javnim djelatnicima, kako bismo potvrdili da podupiremo trud oko pronalaženja djelotvornog rješenja problema obiteljskog nasilja. Istodobno izjavljujemo kako više teza koje u vezi s time nudi tzv. Istanbulska konvencija, smatramo izrazima rodne ideologije. Iz tog se razloga obraćamo vladi Republike Slovačke kako bi povukla potpis Slovačke ispod konvencije. Učinit ćemo ono što je u našoj moći za učinkovitu zaštitu svih osoba ugroženih nasiljem, kao i za potporu zdravih brakova i obitelji. Molimo dobroga Gospodina neka nam da snage kako bismo izdržali u ovom nastojanju: da se sa svakim čovjekom postupa pravedno na temelju nepromjenjive istine o muškarcu i ženi, koji su stvoreni na sliku Božju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.