Rasprava o slobodi govora u Francuskoj: Tinejdžerici prijete smrću jer je javno izrekla mišljenje o islamu i religiji

Foto: Snimka zaslona

Tinejdžerica je izazvala nacionalnu raspravu u Francuskoj nakon objave na Instagramu u kojoj je izrazila osobno mišljenje o religiji i islamu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Šesnaestogodišnju Milu, koja je islam nazvala “religijom mržnje” podržala je Marine Le Pen. Ona je rekla da je Mila imala “više hrabrosti od cijele političke klase na vlasti u posljednjih 30 godina”. 

Mila O. (16) objavila je svoje komentare na Instagramu nakon što je zaprimila verbalne prijetnje i verbalno zlostavljanje, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primila je i prijetnje smrću, te od tada nije pohađala školu.

Ali Mila je odbila odustati od svega, rekavši u svom prvom televizijskom intervjuu da stoji kod svojih riječi i da je to njeno pravo slobode govora. Od tada je deaktivirala svoj Instagram račun.

Sloboda govora – pitanje u središtu pozornosti francuske javnosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milina objava pokrenula je veliku raspravu u Francuskoj oko slobode govora.

Država nema nacionalne zakone o blasfemiji i ima strogo sekularni ustav.

Policija je u početku otvorila dvije istrage: prva o tome je li Mila kriva za tzv. govor mržnje, a druga protiv njezinih internetskih napadača i izrečenih joj prijetnji, koje su joj uputili, kako su predstavljeni, muslimanski komentatori. Policija je odustala od slučaja govora mržnje jer je Mila izražavala osobno mišljenje o religiji i nije ciljala na pojedince.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar unutarnjih poslova Christophe Castaner rekao je u parlamentu da su Mila i njezina obitelj pod policijskom zaštitom.

Na gostovanju u programu Quotidien na kanalu TMC, Mila se ispričala za vrijeđanje ljudi koji svoju religiju prakticiraju “u miru” i rekla da žali zbog “vulgarnosti” svojih riječi i njihovog širenja na društvenim mrežama.

Djevojčica je u emisiji branila pravo na slobodu govora i mišljenja. “Apsolutno se ne kajem zbog onoga što sam rekla. To je zaista bilo moje mišljenje”, izjavila je.

Mila je rekla da je njezin život sada “na čekanju” zbog kontroverzija o slobodi govora. Morala je napustiti školu zbog prijetnji, upozorivši da bi ju mogli “spaliti kiselinom, udariti ili zakopati živu”.

Ministar obrazovanja Jean-Michel Blanquer poručio je da se vlasti trude djevojku “mirno vratiti u školu kako bi mogla normalno živjeti”.

Kritičari su rekli da su njeni komentari uvredljivi. Neki su joj poslali i prijetnje smrću, a drugi su njezine osobne podatke postavili na društvenoj mreži. Šef francuskog vijeća muslimanske vjeroispovijesti Mohammed Moussaoui rekao je da ništa nije opravdalo prijetnje smrću bez obzira koliko ozbiljne bile njezine primjedbe.

Drugi dio javnosti brani njeno pravo da iznosi kritike o islamu i religiji, a pokret #JeSuisMila (Ja sam Mila) počeo je rasti u Francuskoj. Protivnici uzvraćaju s #JeNeSuisPasMila (Ja nisam Mila).

Kako je sve počelo?

Rasprava je započela 18. siječnja, kada je Mila objavila prijenos uživo na svom Instagram računu. Nakon njezinog govora o svojoj seksualnosti, muslimanski komentator nazvao ju je “prljavom lezbijkom”.

Kao odgovor, Mila je objavila napad na islam. “Mrzim religiju. Kur’an je religija mržnje”, komentirala je i kasnije dodala:

“Nisam rasist. Ne možete biti rasisti prema religiji. Rekla sam ono što mislim, neću zbog toga zažaliti.”

Pravo na slobodu govora u Francuskoj je u središtu javnosti

Photo: wikimedia.commons.org

 

Marine Le Pen podržala stajališta tinejdžerice Mile

Francuska ministrica pravosuđa Nicole Belloubet uključila se u slučaj rekavši da su prijetnje smrću protiv tinejdžera “neprihvatljive”.

Međutim, i sama gospođa Belloubet kritizirana je nakon što je tvrdila da je ovo “napad na slobodu savjesti”. Francuski senator Laurence Rossignol uzvratio je riječima da je “zabranjeno vrijeđati sljedbenike religije, ali čovjek može vrijeđati religiju, njene figure i simbole”. Gospođa Belloubet kasnije se morala posuti pepelom i rekla je da su njeni komentari bili “nespretni”.

Slučaj 16-godišnje Mile podržala je Marine Le Pen. Ona je rekla  da je Mila imala “više hrabrosti od cijele političke klase na vlasti u posljednjih 30 godina”.

Jesenas se francuski predsjednik Emmanuel Macron izjasnio protiv “stigmatizacije” muslimana ili povezivanja islama i borbe protiv terorizma, dok je pak turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan krajem godine kritizirao Macrona zbog njegove uporabe termina “islamski terorizam” na posljednjem NATO-vom samitu u Londonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.