Sedamdeset godina od Varšavskog ustanka

Poljska 1. kolovoza obilježava sedamdeset godina od Varšavskog ustanka, kada su poljske snage počele borbu protiv nacista na ulicama Varšave, te nakon 63 dana bile potučene a grad razrušen do temelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedamdeset godina kasnije ustanak protiv nacista ostao je i dalje prisutan u duhu Poljaka.

“Slobodna Poljska i neovisna i jedinstvena Europa uvijek će vam ostati zahvalni”, rekao je predsjednik Bronislaw Komorowski koji je u srijedu otvorio trodnevne svečanosti obilježavanja 70 godina ustanka. Po njemu, pokret Solidarnost, s kojim je prije 25 godina krenulo rušenje komunizma, rođen je u istoj tradiciji.

Komorowski je tom prigodom odlikovao bivše ustanike i obećao im da će se sjećanje na ustanak i dalje prenositi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želimo prenijeti i drugim narodima naše vlastito iskustvo”, rekao je.

“Neovisnost Poljske koja je izborena prije 25 godina posljedica je duha Varšavskog ustanka”, rekla je Ewa Borkowska-Pastwa, predsjednica poljske organizacije ZHR koja održava živom legendu o herojskom i tragičnom ustanku.

“Taj je duh ostao živ kroz čitavo komunističko razdoblje i inspirirao je nove naraštaje Poljaka da nastave borbu. Iako je sloboda došla tek 1989., u duljoj perspektivi može se reći da je ustanak donio plodove”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvog dana kolovoza 1944. oko 50.000 ustanika diglo se na oružje protiv nacista. U 63 dana borbi, 200.000 civila je ubijeno, a grad je razrušen. Adolf Hitler je potom dao naredbu da se uništi sve što je preostalo.

Iako je ustanak bio usmjeren protiv nacističke Njemačke, on je politički bio i protiv Staljinovog SSSR-a: Poljaci su željeli kao vlastiti gospodari dočekati Crvenu armiju. No, ona je radije čekala da nacisti unište ustanak te eliminiraju poljsku antisovjetsku elitu.

“Užasno nam je nedostajalo oružja i streljiva. Svaki je pucanj morao pogoditi cilj, nismo si mogli priuštiti razbacivanje mecima”, kaže danas Leszek Zukowski (85). “Čekali smo pomoć saveznika, ali uzalud, ona nije dolazila”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vrijeme komunističke epohe u Poljskoj je bilo zabranjeno obilježavati ustanak, dok su danas svečanosti grandiozne, s bivšim borcima koji su još živi, u prvim redovima.

Na nogometnom stadionu u Varšavi oko 10.000 osoba trebalo bi tijekom večeri u četvrtak pogledati novi cjelovečernji film “Grad44”.

“Revolucionarni duh svagdje je isti, bilo u Varšavi prije 70 godina, u Ukrajini, Egiptu ili Siriji”, rekao je Jan Komasa, redatelj filma.

U petak se pak očekuju cjelodnevne svečanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.