Slovenija: U Cerarovoj vladi tri stranke, Bratušek otpala

U budućoj slovenskoj vladi koju namjerava formirati pobjednik na srpanjskim prijevremenim izborima Miro Cerar bit će tri stranke s 52 glasa u parlamentu koji broji 90 zastupnika, odlučeno je u srijedu navečer na sastanku vodstva Stranke Mire Cerara (SMC) koja je zaključila da u vladu neće pozvati Savezništvo Alenke Bratušek (SAB), stranku koju vodi premijerka u odlasku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cerar je nakon sastanka vodstva stranke ponovio da kao zapreku za ulazak SAB-a u vladu, koja bi u tom slučaju imala četiri zastupnička glasa potpore više, vidi prvenstveno ambiciju Alenke Bratušek da postane nova članica Europske komisije.

Nju je vlada u odlasku kandidirala kao jednu od tri istaknuta kandidata za povjerenika iz Slovenije, zajedno s Karlom Erjavcem i Tanjom Fajon. Potez dosadašnje premijerke kojom se kandidirala za mjesto u Bruxellesu budući premijer smatra spornim, ne isključujući mogućnost da njegova vlada u slučaju da Bratušek bude uključena u Junckerovu komisiju donese odluku kojom je smjenjuje i predloži drugog kandidata.

Cerarova stranka u prijašnjim se izjavama zauzimala da dosadašnji slovenski povjerenik u Europskoj komisiji Janez Potočnik dobije i treći mandat, a Cerar je najavio i pismo Junckeru kojim će zatražiti pojašnjenja o postupku izbora i imenovanja povjerenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema najavama predsjednika parlamenta Milana Brgleza sjednica parlamenta na kojoj će se glasovati o izboru mandatara za sastav nove slovenske vlade održat će se u ponedjeljak, a nema sumnje da će Cerar dobiti potrebnu natpolovičnu većinu od najmanje 46 glasova.

Nakon toga, on u roku od dva tjedna mora predložiti sastav vlade odnosno listu ministara.

U međuvremenu bit će zaključeni i detalji koalicijskog ugovora njegove stranke s Demokratskom strankom umirovljenika (DESUS) i Socijalnim demokratima (SD), manjinskim partnerima u novoj vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cerar je izjavio da će nova vlada vjerojatno imati 15 ministara, od čega će deset ministarskih mjesta pripasti njegovoj stranci, među ostalim i ključno ministarstvo financija. Ministar vanjskih poslova po svoj će prilici i dalje biti Karl Erjavec, predsjednik DESUS-a, dok predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Dejan Židan računa na mjesto ministra za gospodarstvo.

U opoziciji će ostati četiri stranke: Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše koji i dalje izdržava dvogodišnju kaznu zatvora zbog korupcijske afere Patria, zatim demokršćanska Nova Slovenija (NSI), Savezništvo Alenke Bratušek (SAB), te Udružena ljevica (ZL).

Potonja krajnje lijeva stranačka grupacija, koja je uvrštenjem u zastupničke klupe bila i najveće iznenađenje proteklih izbora, već je zatražila održavanje izvenredne sjednice o privatizaciji i zahtijeva prekid postupka prodaje nekih velikih državnih poduzeća poput Telekoma Slovenije i Aerodroma Ljubljana, čemu je prije izbora bio naklonjen i Cerar koji je nakon pobjede na izborima promijenio retoriku u pogledu privatizacije, priznavši da se započeti postupci moraju okončati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski mediji navode da djelovanje nove Cerarove vlade ostaje enigma jer je programska platforma njegove stranke prilično apstraktna i široka, ali se slažu da će njeni prioriteti morati biti financijska stabilizacija i reforma javne uprave. Njemački konzervativni dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung navodi da od Cerara koji u svoju vladu unatoč ranijim najavama nije uključio demokršćansku Novu Sloveniju (NSI) ne treba očekivati krupnije reforme i da će to biti vlada kontinuiteta s djelovanjem vlade dosadašnje premijerke Bratušek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.