Slovenskoj ministrici unutarnjih poslova izglasovano povjerenje

Slovenskoj ministrici unutarnjih poslova Vesni Gjerkeš Žnidar parlament je u četvrtak izglasovao povjerenje, odbivši interpelaciju oporbe kojom se tražila njena ostavka zbog navodnog nesnalažnja u migrantskoj krizi, a osobito zbog afere Haradinaj koja je po tvrdnjama oporbe bila međunarodni skandal koji je Sloveniji nanio i ekonomsku štetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za ostanak ministrice na položaju glasovalo je 50 zastupnika, a za njenu ostavku 25, uglavnom zastupnici nekih oporbenih stranaka.

Dio oporbe je u višesatnoj raspravi naveo da se ministrica unutarnjih poslova nije snašla u krizi s migrantima na slovenskoj granici i da je presporo reagirala na migrantski val, ne osiguravši pravu komunikaciju s građanima i normalno djelovanje policije.

Udružena ljevica (ZL), jedina parlamentarna stranka koje se zauzimala za otvaranje koridora preko Slovenije za izbjeglice i migrante optužila ju je za nebrigu prema migrantima koji su danima držani pred slovenskom granicom, te osudila njene izjave da će Slovenija inzistirati da kao čuvarica europske schengenske granice brani i cijelu Europu kako bi se u njoj mogao normalno odvijati promet ljudi i roba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica je u svojim odgovorima oporbi tvrdila da je i u aferi Haradinaj i u postupcima prema migrantima djelovala prema slovenskim i euuropskim zakonima i da je interpelacija protiv nje neumjesna i da ju je iz političkih razloga potaknula Slovenska demokratska stranka (SDS) koju vodi bivši premijer Janez Janša.

Premijer Miro Cerar kazao je da je oporba raspravu o ministrici iznijela u krivo vrijeme jer opterećuje vladu nepotrebnim raspravama u vrijeme migrantske krize u Europi u kojoj je po njegovim tvrdnjama slovenska policija djelovala odlično i korektno postupala.

Jedan od razloga interpelacije kojom se tražila ministričina ostavka bilo je uhićenje nekadašnjeg kosovskog premijera Ramusha Haradinaja u ljubljanskoj zračnoj luci Brnik u lipnju ove godine. On je kasnije na intervenciju Prištine pušten jer je imao diplomatsku putovnicu, a preko Slovenije se vraćao iz diplomatske misije u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cerar je rekao da je u tom slučaju policija djelovala korektno jer je primijenila važeću tjeralicu za Haradinajem, ali oporba tvrdi da je ministrica takvom postupkom policije Sloveniji nanijela ekonomsku i političku štetu jer tu tjeralicu koju je izdala danas nepostojeća zajednica Srbije i Crne Gore nije uvažila nijedna druga europska država, gdje se Haradinaj nesmetaneo kretao sve od 2012. kad ga je svih optužba za ratne zločine protiv Srba na Kosovu oslobodio Haški sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.