Starešina: Što nam znači ulazak u Schengen i možete li zamisliti da Dalić bira igrače po političkom ključu?

starešina
Foto: Narod.hr

U samo tri dana, tri velike vijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sastanku Vijeća ministara unutarnjih poslova EU-a definitivno je potvrđen ulazak Hrvatske u Schengen od prvog siječnja sljedeće godine, što će zajedno s ulaskom u eurozonu označiti završetak naše (formalne) europske integracije. U Washingtonu su napokon SAD i Hrvatska potpisali Konvenciju o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, koja se “kuhala, hladila i podgrijavala” još od poratnog razdoblja druge polovine devedesetih godina prošlog stoljeća.

To je, uz nedavno ukidanje ulaznih viza za hrvatske građane, znak da se otvaraju vrata oporavku bilateralnih odnosa Hrvatske s vodećom silom zapadnog svijeta, a koji su u posljednjih desetak godina prilično zahladnjeli, i to zahvaljujući ponajviše hrvatskim vladama u tom razdoblju. I posljednje, ali ne i najmanje važno: hrvatska nogometna reprezentacija po drugi put se plasirala u samu završnicu Svjetskog nogometnog prvenstva, piše Višnja Starešina za Slobodnu Dalmaciju u kolumni koju djelomice prenosimo.

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I uz takve tri velike vijesti, uhvatih samu sebe kako sam gotovo upala u zamku banalizacije važnog i prekrivanja važnog nevažnim. Kako se tražeći temu za ovu kolumnu pitam: a što se to uopće važno događa ovih dana, a da nije doku-serija Harryja i Meghan, pogled u dnevni boravak neke influencerice ili neko premudro pripetavanje glavnih aktera hrvatske politike? Zato najprije zaista iskreno čestitam Andreju Plenkoviću, Zlatku Daliću i njihovim igračima na ove tri velike vijesti, koje nisu banalne, niti samorazumljive, iza kojih u sva tri slučaja stoji dobitna kombinacija plana, rada i prilike.

Što znači ulazak u Schengen?

Da bi se razumjelo i vrednovalo što za Hrvatsku znači ulazak u Schengen, važno je podsjetiti se na početne pozicije.

Primjerice, prisjetiti se kako se prije trideset godina iz međunarodno priznate Hrvatske, ali s četvrtinom teritorija pod srpskom okupacijom, poslovno putovalo u Bruxelles. Najprije vam je tvrtka u kojoj radite morala izdati potvrdu: da ste zaposleni, da putujete službeno i da oni snose troškove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatim ste morali u red ispred tada zajedničkoga konzulata država Beneluxa (Nizozemske, Belgije, Luksemburga). Ako povjeruju vašim papirima, oni će vam izdati jednokratnu vizu – na tri dana, pet dana ili sedam dana. Sve dulje od toga bilo je gotovo nemoguće – što ćete vi u Bruxellesu dulje od tjedan dana? Nakon toga, najbolja je opcija bila poći avionom do Amsterdama jer izravnih letova za Bruxelles, dakako, nije bilo. Po dolasku na Schiphol na kontroli putovnica, dakako, idete u onaj veliki najveći i najsporiji red gdje piše – Ostali.

Kad napokon stignete pred dežurnog policajca, počinje odmjeravanje, kao da u ručnoj torbici nosite kalašnjikov, ispitivanje kamo idete, zašto idete, gdje odsjedate, kad se vraćate…

Propituju vas, dakako, dulje od ostalih “ostalih” jer dolazite iz ratne zone. Potom na vlak pa još dva i pol sata do Bruxellesa. U hotelu morate unaprijed platiti sobu za cijeli boravak, gotovinom dakako, jer naše kartice ne primaju. I još položiti gotovine u vrijednosti kojih petstotinjak eura za eventualne dodatne troškove koje ćete napraviti u ta tri dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A onda brzo natrag, prije nego što vam istekne viza. To što od sljedeće godine od Zagreba do Bruxellesa (i dalje) putujemo bez granica, za Hrvatsku nije samo olakšanje putovanja ljudi i roba, već je to iznad svega civilizacijski iskorak i potpuni povratak u Europu.

Istočno svrstan ili nesvrstan

Istina, EU je u međuvremenu izgubio mnogo od tadašnjeg blještavila. Bruxelleski Grand Place je u ono doba bio uistinu najljepše uređeni adventski trg u Europi. Ali i manje blještava Europska unija, sa svim problemima koje ima i koje će imati, civilizacijski je neusporediva s našim istočnim susjedstvom. Uostalom, pogledajte Srbiju. Još prije dvadeset godina bili smo (i umalo ostali) u istom “vlaku” za EU.

(…) A što danas znači praviti se nesvrstan ili biti istočno svrstan – vidite kod Srbije.

I napokon stigosmo do nogometa, do izbornika Dalića i hrvatske nacionalne momčadi. Oni pokazuju koliko Hrvatska može kada igra po univerzalnim pravilima, kada se momčad formira prema kriterijima kvalitete i kompetencije i vodi kao tim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možete li zamisliti Zlatka Dalića da se natječe u nogometnoj vještini sa svojim igračima, uvjerava nas da igra nogomet bolje od Modrića, da bira igrače po političkom ključu, količini ulagivanja, prema osobnim interesima i simpatijama?

Dakako da ne. I zato su oni pri samom vrhu svijeta. A Hrvatska – samo u Schengenu. Srbije, koja je krenula s iste startne pozicija, pak nešto i nema na vidiku.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.