Hrvatski studenti u EU parlamentu – ovdje se odlučuje i o Hrvatskoj, trebamo sudjelovati

Zahvaljujući hrvatskoj zastupnici u Europskom parlamentu Ruži Tomašić mladi iz Hrvatske dobili su priliku, u sklopu European Youth Eventa (EYE), posjetiti Europski parlament u Strasbourgui osobno se uvjeriti koji su prednosti, a koji nedostatci jedne takve institucije u kojoj se donose odluke važne za Hrvatsku i sve ostale zemlje članice EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Družili su se s mladima iz cijele Europe, od 16 do 30 godina i kroz tri dana, koliko su boravili u Strasbourgu, sudjelovali su na radionicama i raspravama o različitim temama kao što su nezaposlenost mladih,  digitalna revolucija, održivi razvoj, budućnost Europske unije (EU) te europske vrijednosti odnosno ljudska prava. Pojedinačno su mogli izabrati koja su im područja zanimljiva i što će biti predmetom njihovog interesa.

Luka Mlinarić je 20-godišnji student Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu osobno se posvetio radionicama koje su se ticale europskih vrijednosti, odnosno ljudskih prava jer mu je to, kako kaže, najbliža tematika.

Stekao je dojam kako Europa zaboravlja vlastite korijene te u stranu potiskuje temeljene ljudske vrijednosti koje smatra smetnjama u napretku – „u što smo se mogli uvjeriti i na našoj nacionalnoj razini, u Hrvatskoj, u u posljednje vrijeme“, kazao je Luka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U borbi za navodna ljudska prava, ta ista prava se koriste u igri međunarodne politike. Pitam se u  kojem se to smjeru politika razvija ako se ljudska prava i slobode, koje bi trebale proizlaziti iz samog čovjekovog bića nekim društvenim skupinama, uglavnom manjinskim, priznaju kao sveta i nepovrediva, a većini koja uistinu drži do ljudskih prava, temeljnih vrijednosti i slobode se uzimaju kao širenje mržnje i netolerancije“, prepričao je Luka svoja zapažanja osvrčući se na napade medija, političara i gay aktivista na sve građane koji su na referenudmu o braku glasovali za brak kao zajednicu žene i muškarca.

Luka Mlinarić tumači kako se u EU ipak dobro živi, bez obzira na loše gospodarsko stanje i politiku koju banke i Vlade vode, a kao glavi problem vidi nedostatak vrijednosti i odgovornosti, odnosno subjektivizaciju i individualizaciju čovjeka kao osobe.

„Nas mlade se poziva da živimo kako želimo i slijedimo samo vlastite interese pa kako onda očekivati mir i stabilnost u gospodarstvu na najvišoj razini gdje su građani samo politički poeni?“, skeptično se pita 20-godišnji student prava te dodaje kako se to  vidjelo i u Strasbourgu kada se postavilo pitanje federalizacije Europe što je većina mladih oduševljeno podržavala pljeskom i odobravanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra kako Europa ide u krivom smjeru, jer iako utemeljena na dostojanstvu svakog ljudskog bića, solidarnosti i ljubavi prema svakom ljudskom biću Europa kakva je sad, pod krinkom zaštite ljudskih prava i sloboda, sve više širi moralnu dekadenciju, ne poštuje jedinstvenost svake osobe te čovjeka vidi kao  biološku slučajnost, to se vidi na uvođenju eutanazije i pobačaja.

„Stoga se mi mladi moramo otvoriti Europi, ne smijemo ostati suzdržani i moramo upoznavati što se to tamo događa. Moramo si posvijestiti da smo Europljani, ali i što je najznačajnije da smo ljudi s određenim vrijednostima i stajalištima te da nas ni jedna državna ili europska institucija ne može nametati moral ili određena lažna prava i slobode. Potrebno je da mi sami sebi pronađemo istinsko dostojanstvo, ljubav i solidarnost kao temelje Europe koju želimo“, istaknuo je Luka.

Izbore za EP smatra jedne od najbitnijih izbora jer možemo pokazivati tko smo, što smo i koje vrijednosti zastupamo i branimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ne smijemo se sramiti onoga što jesmo, što želimo  i moramo to pokazati na najbolji demokratski način kao što su izbori. Moramo izabrati ljude koji će zastupati interese našeg, hrvatskog naroda i boriti se za te interese i u odnosu na “velike” zemlje.  I ne smijemo se bojati Europske unije jer smo pozvani konstruktivno kritizirati, biti čvrsti u svojim stajalištima i doprinostiti napretku“, smatra Luka.

Njegov prijatelj Ivan sudjelovao je na radionici na kojoj se raspravljalo o problemu nezaposlenosti. Prema riječima našeg sugovornika Europa na nezaposlenost gleda kao problem neiskustva i neznanja mladih po pitanju praktičnih vještina.

„Mladi imaju želju i motivaciju, ali ne i znanje kako nešto napraviti. U programu Erasmus plus u kojem su željeli promovirati poduzetništvo, koncept radnog iskustva je da mladi, koji imaju konkretne ideje i viziju kako sami sebe zaposliti, ideju stave na papir i posjete neku zemlju gdje bi ideju razradili kod mentora koji se bavi istim ili sličnim poslom“, objasnio je Ivan te dodao kako na taj način mogu vidjeti kako posao funkcionira, ali skenirati vanjsko tržište i puno naučiti.

Iako je zadovoljan organizacijom i putovanje vidi kao pozitivno iskustvo, kao manju zamjerku je naveo nedostatak komunikacije sa zastupnicima kako bi ih bolje upoznali i vidjeli kako oni rade. A izbore za EP vidi kao idealnu  priliku gdje se Hrvatska i njeni građani mogu izboriti za ono što želi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Istina je da imamo mali broj zastupnika, ali ipak velike su mogućnosti u europskim procedurama koje omogućuju da se zastupnici izbore za interese hrvatskih građana. I na radionicama na kojima smo bili uvjerili smo se kako ponekad dva-tri glasa mogu odlučivati o svemu i tu je onaj dio gdje se naši europarlamentarci mogu izboriti za njih i zato je bitno da izađemo na izbore i izaberemo one koji će zastupati ono što želimo“, zaključio je Ivan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.