Trenutak odluke u europskoj strategiji Viktora Orbána

Orbána
Foto: FaH

U zamršenoj partiji šaha europske politike, malo je poteza koji su tako drski i s takvim posljedicama kao oni Viktora Orbána. Budući da je Europa zaglibila u raznim krizama – od političke paralize u Njemačkoj do produbljivanja gospodarskih previranja diljem kontinenta – Orbánovo djelovanje moglo bi znatno utjecati na putanju EU-a, piše
Grzegorz Adamczyk u komentaru za Remix.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka, obično moćna u europskoj politici, trenutačno je osakaćena unutarnjim sukobima unutar svoje koalicijske vlade i nema jasan smjer naprijed. Francuska se suočava s vlastitim političkim preokretima, a previranja nisu na vidiku.

Krize kao plodno tlo za ludilo sveznajućih ljevičarskih elita

U međuvremenu, zemlje poput Španjolske i Italije, unatoč političkom napretku pod vodstvom čelnika poput Giorgie Meloni, nisu imune na kaos. Čak i Nizozemska doživljava militarizaciju svog vodstva, koju je obilježio bivši šef obavještajne službe koji je preuzeo kormilo vlade.

>Potezom usmjerenim protiv Orbána, mađarskoj stranci Tisza dopušteno pridruživanje EPP-u

Ove krize pružile su plodno tlo za, ideološko ludilo sveznajućih ljevičarskih elita. Njihove su pogrešne politike poharale gospodarstvo i poremetile društveni poredak svojim zelenim fanatizmom i neo-boljševičkim eksperimentima. Nedavni izbori u EU-u pokazali su izrazit pomak udesno, što je trend koji će vjerojatno opstati i intenzivirati se, iz temelja preoblikujući političku scenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi odnosi snaga u Europskom parlamentu

Prestrojavanje u Europskom parlamentu, u kojem sada djeluje više od 100 zastupnika neovisno o tradicionalnim skupinama, naglašava trenutačnu nestabilnost. Ti neafirmirani zastupnici u Europskom parlamentu sve su ključniji, zbog čega su sve koalicijske formacije u najboljem slučaju za nagađanje. Posebice s obzirom na rascjepkanost glavnih političkih skupina kao što su Europska pučka stranka (EPP), Socijalisti i demokrati (S&D), Renew Europe (RE) i Zeleni.

Međutim, sljedećih šest mjeseci bi moglo biti razdoblje posebno dinamičnih promjena, a Orbán će igrati ključnu ulogu. Unatoč očajničkim pokušajima neo-boljševika i EPP-a da zaobiđu Mađarsku, Orbánovo predstojeće predsjedanje EU-om od 1. srpnja znači da će Mađarska vjerojatno diktirati velik dio programa EU-a u bliskom razdoblju.

To bi razdoblje moglo redefinirati ne samo ulogu Mađarske u Europi, već potencijalno i njezin utjecaj u širem geopolitičkom spektru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važna uloga Viktora Orbána

Apsolutno sam uvjeren da Viktor Orbán može sjajno iskoristiti ovaj alat. Štoviše, Weberov tajni posjet Budimpešti ukazuje na to da je svjestan toga. U tom kontekstu, Weberove poteze protumačio bih kao usmjerene na agresivno ublažavanje Tuska. Weber jednostavno shvaća da bez ECR-a, Le Pena i Orbána može postići vrlo malo.

>Orbán postigao dogovor s NATO-om, Mađarska se neće miješati u rat u Ukrajini

Posljedice toga duboke su, ne samo za Mađarsku, već i za cijelu Europu. Kako politički pomaci u Francuskoj prijete daljnjom destabilizacijom regije, uloga likova poput Orbána postaje još značajnija.

Dok Europska unija nastavlja prolaziti kroz ova turbulentna vremena, djelovanja i strategije Viktora Orbána nesumnjivo će oblikovati ne samo budućnost Mađarske, već potencijalno i budućnost cijelog kontinenta. Njegova sposobnost da iskoristi ovu situaciju mogla bi se pokazati kao odlučujući trenutak u europskoj politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je kritičan trenutak u kojem bi se Poljska mogla uzdići kao ključni igrač u regiji, iako je taj potencijal i dalje uglavnom neiskorišten.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.